Demokrat Senatör: Trump, Biden'ı hezimete uğratacak

Michael Bennet (Reuters)
Michael Bennet (Reuters)
TT

Demokrat Senatör: Trump, Biden'ı hezimete uğratacak

Michael Bennet (Reuters)
Michael Bennet (Reuters)

Demokrat ABD Senatörü Michael Bennet, Joe Biden'ın kasımdaki seçimde Donald Trump'a "büyük farkla" kaybedebileceğini itiraf etti.

Colorado'yu temsil eden Bennet, CNN'e yaptığı açıklamada, salı günü bir parti yemeğinde üst meclisteki diğer Demokratlara 81 yaşındaki Biden'ın yenilgiyle karşı karşıya olduğunu söylediğine dair haberlerin doğru olduğunu belirtti.

Bennet, 78 yaşındaki Trump'ın kazanması halinde Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi'nin kontrolünü elinde tutacağını ve Senato'yu da elde edeceğini öngördü.

Salı gecesi yaptığı açıklamada "Donald Trump bence bu seçimi kazanma yolunda ilerliyor ve belki de büyük farkla kazanarak beraberinde Senato ve Meclis'i de alacak" dedi.

Beyaz Saray'dan görmemiz gereken, Biden'ın Donald Trump'ı gerçekten yenebileceğini gösterebilecek ve üç dört yıl önce hepimizin sahip olduğu başarılarla ilgili olmayacak bir plana uzaktan yakından yaklaşan bir şey görmedim.

Axios'a göre Montana'dan Jon Tester ve Ohio'dan Sherrod Brown olmak üzere diğer Demokrat senatörler de Bennet'e katıldı ve kapalı kapılar ardında yapılan toplantıda meslektaşlarına Biden'ın Trump'ı yenebileceğinden şüphe duyduklarını söyledi.

27 Haziran'da Atlanta'da yapılan ilk başkanlık münazarası 81 yaşındaki Biden için felaket olarak görülmüş ve kendi partisinde bile liderliğe uygunluğu ve yeniden seçilebilme kabiliyeti üzerine soru işaretlerine yol açmıştı.

Biden, soğuk algınlığından muzdarip olduğu etkinlikte "kötü bir gece" geçirdiğini kabul etmiş fakat ABC News'a kenara çekilmeye niyeti olmadığını söylemişti.

Yeni bir anket, Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in 2024 seçiminde Trump'ı yenme şansının Biden'dan daha yüksek olduğunu gösterdi. Demokrat Bendixen & Amandi firmasının yaptığı ankete göre Biden yüzde 42'ye 43'le Trump'ın biraz gerisinde kalırken Harris yüzde 42'ye 41'le eski başkanı az farkla geride bırakıyor.

Independent TürkçeKaynaklar: Biden kampanyası için bağış toplama askıya alındı

 ABD Başkanı Joe Biden (AP)
 ABD Başkanı Joe Biden (AP)
TT

Kaynaklar: Biden kampanyası için bağış toplama askıya alındı

 ABD Başkanı Joe Biden (AP)
 ABD Başkanı Joe Biden (AP)

Bağış toplama kampanyalarında yer alan çok sayıda Demokrat kaynak, dün ( Cuma) Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Demokrat Parti adaylık açıklamasını ve 2024 yarışına devam etme vaadini hızlandırmayı planlarken, ABD Başkanı Joe Biden'ın yeniden seçilmesi için birçok bağış toplama kampanyasının beklemede olduğunu söyledi.

Kaynaklar, Biden'ın bu hafta Austin, Denver ve California'da bağış toplamayı planladığını, ancak bu planların en azından şimdilik ertelendiğini söyledi. Başkanın çarşamba günü yapılan COVID-19 testi pozitif çıktı, ancak (Cuma günü) bu hafta kampanya çalışmalarına geri döneceğini söyledi.

Biden'ın kampanya ekibi bağış toplama çalışmalarının planlandığı gibi devam edeceğini belirtti. Kampanya sözcüsü Kevin Munoz dün (Cuma) yaptığı açıklamada, “Reuters'in kaynakları yanlıştır ve başarılı bir bağış toplama programı için sabırsızlanıyoruz” ifadesini kullandı.

Bilgili bir kaynak, eski komedyen David Letterman'ın yaklaşık on gün içinde, Hawaii Valisi Josh Greene'in evinde Biden için düzenlenecek bir bağış toplama etkinliğine liderlik edeceğini ve bunun Biden'ın ilerlediğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Kaynaklar, birçok büyük bağışçının, Biden'ın Demokrat Parti listesinin başında kalıp kalmaması gerektiğine dair sorular nedeniyle çek defterlerini kapattığını ve mali güçlerini kullanarak Biden'dan 5 Kasım'daki yarıştan çekilmesini, belki de aday arkadaşı Kamala Harris lehine çekilmesini istediklerini söyledi.

Kampanya, temmuz ayında büyük bağışlardan yaklaşık 50 milyon dolar toplamayı umuyordu, ancak bağış toplama çabalarına yakın iki kaynağa göre dün itibariyle bu rakamın yarısından daha azını toplama yolunda ilerliyordu.

Doğu Yakası'nın önde gelen kampanya finansörlerinden biri, “Bu yarışa bir kuruş daha koymayacaklarını söyleyen çok sayıda bağışçı var,” dedi. “Asıl soru şu: Biden yarışta kalırsa geri dönecekler mi?

Biden, haziran ayında Hollywood aktörü George Clooney'nin ev sahipliğinde düzenlenen bağış gecesinde, bir gecede 28 milyon dolar topladı. Clooney, daha sonra Biden'ı seçim kampanyasını sonlandırmaya çağırdı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters'ten aktardığına göre Biden kampanyasının bir yetkilisi yaptığı açıklamada, kampanyanın bu ay için programında 10 bağış toplama etkinliği olduğunu söyledi.

Kongre'deki her on Demokrattan birinden fazlası, haziran ayında Cumhuriyetçi aday Donald Trump karşısında felaketle sonuçlanan ve Biden'ın bir dört yıl daha kazanma ya da görevlerini yerine getirme kabiliyeti konusunda soru işaretleri yaratan münazaranın ardından, Biden'a açıkça çekilme çağrısında bulunuyor.