ABD'nin yasakladığı TikTok satılacak mı?

TikTok'u ABD'de yaklaşık 170 milyon kişi kullanıyor (Reuters)
TikTok'u ABD'de yaklaşık 170 milyon kişi kullanıyor (Reuters)
TT

ABD'nin yasakladığı TikTok satılacak mı?

TikTok'u ABD'de yaklaşık 170 milyon kişi kullanıyor (Reuters)
TikTok'u ABD'de yaklaşık 170 milyon kişi kullanıyor (Reuters)

ABD Kongresi'nden çıkan yasak kararının ardından Çinli ByteDance firması, TikTok'u satmayı planlamadığını bildirdi.

Pekin merkezli şirket, sahibi olduğu çevrimiçi haber paylaşım platformu Toutiao üzerinden dün yaptığı açıklamada, "ByteDance'in TikTok'un satışı için çalışma yürüttüğüne dair yabancı basında çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor. ByteDance'in TikTok'u satmak gibi bir planı yok" ifadelerine yer verildi. 

ABD Kongresi'nin üst kanadı Senato, 23 Nisan'daki oturumda TikTok'un satılmaması halinde ülkede yasaklanmasını öngören tasarıyı onaylamıştı. 

Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a 95 milyar dolarlık askeri yardım paketiyle oylamaya sunulan tasarı, 18'e karşı 78 oyla kabul edilmişti. 

ABD Başkanı Joe Biden'ın imzasıyla yasalaşan karar kapsamında ByteDance'e TikTok'u satması için 9 ay süre tanınmıştı. 

TikTok CEO'su Shou Zi Chew, çarşamba günkü açıklamasında kararı mahkemeye taşıyarak itiraz edeceklerini söylemişti. 

ABD merkezli The Information sitesinin dünkü haberinde, ByteDance'in TikTok'u teknoloji sektörü dışında faaliyet gösteren Amerikan firmalarına satmayı planladığı öne sürülmüştü. 

Haberde, TikTok'un içerik önerilerini düzenleyen algoritması olmadan satılmasının hedeflendiği iddia edilmişti.

Fransız haber ajansı AFP, TikTok'un kullandığı bu özel algoritmanın Pekin yönetimi tarafından 2020'de koruma altına alındığını hatırlatarak, Çin'in onayı olmadan platformun satılamayacağını yazdı. 

ByteDance'e yakın olduklarını söyleyen ve kimliklerinin paylaşılmamasını isteyen yetkililer, Birleşik Krallık merkezli haber ajansı Reuters'a TikTok'un ABD'den tamamen çekilebileceğini söyledi.

Kaynaklar, ByteDance'in uygulamanın "gizli kaynağını" oluşturan algoritmanın Amerikalı firmaların eline geçmesindense platformun tamamen kapatılmasını tercih edeceğini savundu. 

Washington, ByteDance'in uygulama üzerinden veri topladığını ve Pekin'in TikTok'u propaganda amaçlı kullandığını öne sürmüştü. ByteDance ve Çin ise iddiaları defalarca yalanlamıştı. 

Twitter CEO'su Elon Musk 19 Nisan'daki paylaşımında ABD yönetiminin TikTok'u yasaklamaması gerektiğini söylemişti.

Independent Türkçe, AFP, Reuters, Wall Street JournalÇin, kasırgalardan enerji elde edecek

Mingyang Smart Energy'nin OceanX çift rotorlu rüzgar türbini tasarımı (Mingyang Smart Energy)
Mingyang Smart Energy'nin OceanX çift rotorlu rüzgar türbini tasarımı (Mingyang Smart Energy)
TT

Çin, kasırgalardan enerji elde edecek

Mingyang Smart Energy'nin OceanX çift rotorlu rüzgar türbini tasarımı (Mingyang Smart Energy)
Mingyang Smart Energy'nin OceanX çift rotorlu rüzgar türbini tasarımı (Mingyang Smart Energy)

Çinli bir firma, 5. kategorideki güçlü kasırgalar sırasında bile enerji üretebilen, dünyanın en büyük rüzgar türbinlerini kullanıma soktu.

MingYang Smart Energy'nin geliştirdiği devasa Ocean X platformu, 16MW'ın üzerinde birleşik güç çıkışı sağlayan, V şeklindeki düzende iki rüzgar türbininden oluşuyor.

Şirket, LinkedIn'de yayımladığı yazıda, Çin'in güneyindeki liman kenti Guangzhou'da faaliyete geçen türbin platformunun yılda 54 bin MWh enerji üretebildiğini ve bunun da her yıl 30 bin haneye enerji sağlamaya yeteceğini belirtti.

İlk olarak 2020'de 1:10 ölçekli daha küçük bir prototipi test eden firma, bu yıl nisanda OceanX platformunun orijinal boyutunda kurulumunu tamamladı.

Her biri 182 metre çapında dev türbin kanatlarına sahip ters yönde dönen rotorlardan oluşan platform, V şeklinde bir yapının üzerine oturuyor.

Bu yapı yüksek gerilimli kablolarla bir arada tutuluyor ve maksimum stabiliteyi sağlamak için Y şeklinde bir yüzer platform üzerine yerleştirilmiş.

Şirket, ultra yüksek performanslı betonla inşa edilen mega platformun yaklaşık 16 bin ton ağırlığında olduğunu ve 35 metreden daha derin sularda çalışabileceğini söyledi.

MingYang, türbin platformunun 5. kategori kasırga koşullarında bile saatte 260 kilometre rüzgar hızına ve 30 metre kadar yüksek dalgalara dayanıp enerji üretebileceğini söylüyor.

Şirket internet sitesinde "Yüksek tayfun direnci, saniyede 79,8 metreye kadar hızdaki rüzgarlara dayanır" diyor.

Bu tür kasırgalar, yerleşim alanlarından geçerken çoğu ahşap evi, ağaçları ve elektrik direklerini yerle bir ederek yıkıcı hasara neden olabilir.

cdfvgrb
Gemiler türbin platformunu okyanusta enerji üreteceği alana götürüyor (Mingyang Smart Energy)

Sıradan rüzgar türbinlerini zorlayabilecek bu sert koşullar, güç dalgalanmalarına ve güç jeneratörünün parçalarının erken aşınmasına neden olabilir.

Şirket yeni tasarımını "ekstrem tayfun koşullarında bile istikrar ve güvenlik sağlayan uyarlanabilir bir sistem" diye adlandırıyor ve bunun "deniz enerjisinde yeni bir çağ" başlatmasını umuyor.

Bu, özellikle iklim değişikliğinin tetiklediği fırtınalar çağında, Çin'in Guangzhou gibi düzenli olarak güçlü tayfunların vurduğu kıyı kesimlerinde elektrik üretimi için hayati önem taşıyabilir.

Bu platform aynı zamanda Çin'in 2025'e kadar ulusal enerji tüketiminin üçte birini yenilenebilir kaynaklardan sağlama hedefi için de önemli bir adım.

Rüzgar türbini platformu, binlerce haneye yeşil enerji sağlayarak karbondioksit emisyonlarının yaklaşık 56 bin ton azaltılmasına da sağlayabilir.

Independent Türkçe