Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ramallah ABD'de 3 Filistin bankasına açılan davaları eleştirdi

Ramallah ABD'de 3 Filistin bankasına açılan davaları eleştirdi

Cuma, 18 Ocak, 2019 - 11:15

Filistin yönetimi, ABD mahkemelerinde Filistin’deki bankalara karşı açılan davaları reddetti. Filistin Para Kurumu (PMA) Müdürü Azzam eş-Şeva, “ABD mahkemeleri gerçekdışı ve kanuni bir temele dayanmayan terörle mücadele yasasını ihlal ettiği iddiasıyla Filistin’de faaliyet gösteren 3 bankaya karşı dava açtı. Bu bankalar, Kahire Amman Bankası, Filistin Bankası ve Filistin Yatırım Bankası’dır” açıklamasında bulundu.

Şeva, “PMA bu asılsız iddialar hakkında yorumda bulunmayacak. Filistin'deki tüm bankalar Filistin kuralları ve yönetmeliklerine ek olarak uluslararası finansal sistem uyarınca faaliyet gösteriyor. Bankalar, terörizmin finansmanı ile mücadelede yerel bankacılık düzenlemelerine ve uluslararası standartlara uyuyor ve bunu sürdürecek” diye konuştu.

Filistin’deki bankacılık sisteminin güçlü ve güvenilir olduğunu vurgulayan Şeva, bankların bu iddialardan etkilenmeyeceğini vurguladı. Şeva, açılan dava hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Ancak ABD Kongresi’nde, operasyonlarda yaralanan veya bir akrabasını ölen ya da yaralanan ABD vatandaşlarına, ABD’den güvenlik yardımı alan kuruluş ya da devlete karşı terörle ilgili şikayet başvurusunda bulunmasına izin veren yasanın onaylanmasının ardından dava sayılarının artması dikkat çekicidir.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz Ekim ayında ABD vatandaşlarına ABD’den güvenlik desteği alan herhangi bir kurum ya da devleti terörle suçlamasına izin veren Terörle Mücadele Yasası’nı onaylamıştı.

Yeni yasa Filistin Otoritesini son yıllarda ABD mahkemelerinde aleyhine açılan davalara karşı savunmasız kılıyor. Kanun yönetime 2 seçenek sunuyor, ABD güvenlik yardımından vazgeçmek veya bir duruşma durumunda iflasla karşı karşıya gelmek.

Filistin yönetimi geçmişte de benzer sorunlarla karşı karşıya kaldı ancak ABD Yüksek Mahkemesi, yabancı tarafı yargılama yetkisi olmadığı için davayı düşürmüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya