Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Abbas, Hamas'ı parlamento seçimlerine ikna etmeye çalışıyor

​Abbas, Hamas'ı parlamento seçimlerine ikna etmeye çalışıyor

Çarşamba, 23 Ocak, 2019 - 13:30

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Hüseyin eş-Şeyh, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, yaklaşmakta olan parlamento seçimlerine katılma konusunda Hamas’ı ikna etmeye çalıştığını söyledi.

Eş-Şeyh’in bildirdiğine göre Abbas, Filistin Merkez Seçim Kurulu Başkanı Hanna Nasır’dan, Hamas liderleri ile açık bir diyalog başlatmak ve parlamento seçimleri için yapılan daveti kabul etmelerini istemek için Gazze’ye gitmesini istedi.

Hanna Nasır’a, gelecek seçimlerde Hamas’ı da içeren ulusal ortak bir liste oluşturmaya hazır olduğunu söyleyen Abbas, kim kazanırsa, ülkeyi onun yöneteceğini söyledi.

Hamas, Fetih Hareketi’nin seçimlere katılma davetine hemen bir yanıt vermezken, Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, Hamas’ın kararını açıklamadan önce gelişmeleri bekleyeceğini söyledi.
“Hamas teklifi kabul edebilir”

Hamas Siyasi Büro üyesi Musa Ebu Merzuk ise, Hamas’ın teklifi kabul edebileceğine işaret ederek, seçim özgürlüğünü ortadan kaldıracağı gerekçesiyle Fetih ve diğer gruplarla tek bir seçim listesi oluşturma önerisini reddetti.

Seçimleri düzenleme girişimi, Filistin Anayasa Mahkemesi’nin Filistin Yasama Meclisi’ni feshetme kararının ardından geldi. Bu karar, Hamas’a bir darbe niteliğinde olurken, Hamas kararı reddederek halen Gazze Şeridi'nde Yasama Meclisi adına meclis bloğu toplantıları düzenlemeye devam ediyor.

Anayasa Mahkemesi’nin kararı, 6 ay içinde seçim yapılmasını öngörürken, İsrail’in Kudüs’te, Hamas’ın da Gazze’de seçim yapmayı reddetmesi durumunda bunun nasıl mümkün olacağı hala belirsizliğini koruyor.
“Kudüs olmadan hiçbir seçime izin vermeyeceğiz”

Fetih Hareketi Merkez Komitesi Üyesi Hüseyin eş-Şeyh, bu konuya değinerek, “Bir sonraki aşama Kudüs çatışması. Onlarsız hiçbir seçime izin vermeyeceğiz. Seçimlerin, tüm Filistin coğrafyası ve Kudüs’ü içermesi gerekiyor. İhanet etmiyor, satmıyoruz. Seçimler, 2006’da yapıldığı gibi olmalıdır. Bunun için mücadele edeceğiz. Ülkenin yasama kurumlarında bir boşluğa izin vermeyeceğiz ve bunun yokluğu zamanında bize çok acı verdi” dedi.
“Serbest ve adil bir seçim Filistinlilerin hakkı”

Diğer taraftan, Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Muhammed Eştiye, Filistin halkının serbest ve adil seçimlerle, Parlamento’daki temsilcilerini seçme hakkına sahip olduğunu söyledi.

Reuters’a demeç veren Eştiye, Fetih Hareketi’nin seçimleri yapmaya ve halkın seçimine saygı duymaya hazır olduğunu söyleyerek, İsrail’in seçimler ve özellikle de Kudüs şehri ile ilgili imzalanan anlaşmalara saygı duymasını, 1996 ve 2006’da olduğu gibi seçimlerin yapılmasına izin vermesini istedi.
AB’den seçimlere destek

Avrupa Birliği (AB), Filistin’de seçim yapılmasını desteklerken, Filistinli taraflara, ortak zeminde buluşmak ve Filistin halkının yararına olacak şekilde demokrasiye doğru pozitif bir yolda ilerlemek amacıyla birlikte çalışma çağrısında bulundu.

Filistinli tarafları, iki devletli bir çözüme ulaşmada önemli bir unsur olan uzlaşma sürecine iyi niyetle katılmaya çağıran AB, aynı zamanda Filistin Yasama Meclisi’nin feshedilme kararı konusundaki endişesini de dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya