Iraklı Sünni siyasetçilere ‘siyasi af’ iddiası

Iraklı Sünni siyasetçilere ‘siyasi af’ iddiası

Pazar, 3 Mart, 2019 - 09:15
​Bağdat/Hamza Mustafa

Irak'ta yayın yapan bir televizyon kanalının haberinde, eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi, eski Maliye Bakanı Rafi el-İsavi, eski Musul Valisi Esil en-Nuceyfi ve Sünni aşiret liderlerinden Ali Hatem Süleyman hakkında siyasi anlaşmalara bağlı olarak ‘af kararı çıktığı’ ve ‘ülkeye dönebilecekleri’ iddia edildi.

Bu haberlerin ardından Irak Yüksek Yargı Sözcüsü Abdussettar Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada “Haklarında yargı kararı bulunan kişilerin birtakım siyasi anlaşmalara bağlı olarak ülkeye dönecekleri iddiası gerçeği yansıtmamaktır” ifadesiyle Sünni siyasetçiler ile ilgili af iddialarını yalanladı.

Bayraktar, açıklamasında, “Hakkında yargı kararı bulunan yurt içi veya yurt dışında yaşayan herhangi bir kişi, hukuki yolları takip ederek verilen kararı temyiz etme hakkına sahiptir. Bu, siyasi anlaşmalardan uzak tek yoldur. Hiçbir kişi hakkında siyasi gerekçelerle bir hüküm veya tutuklama kararı verilmemiştir. Hükümler ve tutuklama kararları, sadece kanunlara göre cezayı gerektiren suçlar ve davalardaki deliller göz önüne alınarak verilir” ifadelerine yer verdi.

Haberle ilgili olarak eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi ve eski Maliye Bakanı Rafi el-İsavi’den henüz herhangi bir yorum yapılmadı.

Şarku’l Avsat’a konuşan eski Musul Valisi Esil en-Nuceyfi ise kendisi ve İsavi hakkında açılan davaların idari olduğunu söyledi.

Nuceyfi, “Benim ve İsavi hakkında açılan davalar siyasi değil, idaridir. Öte yandan Haşimi ve Süleyman’ın davalarıyla ilgili herhangi bir bilgim yok. Zira onların davaları farklı. Ben, kendi davam ile ilgili olarak yargıdan gizlenen ve yanlış bir soruşturmaya dayanarak hüküm verilmesine neden olan delilleri ortaya çıkarmak için uğraşıyorum. Hakkımdaki bütün davalar hukuki olarak sonuçlanmış değil halen soruşturma devam ediyor. Biz siyasi bir pansuman yapılmasını istemiyoruz. Bilakis soruşturmanın gidişatını etkilemeyecek hukuki bir pansuman talep ediyoruz. Açılan tüm davalar, af yasası kapsamındadır ve özel bir affa gerek yok” diye konuştu.

Irak Merkezi Ceza Mahkemesi tarafından ülkede "ölüm timleri kurmak ve yönetmekle diğer terör eylemlerine yol açtığı" gerekçesiyle 3 kez idama çarptırılan Tarık Haşimi hakkında Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı'nın da (Interpol) yakalama kararı çıkardığı biliniyor. Haşimi, Irak'taki idam kararlarını reddederek, bunun "siyasi" olduğunu söylemişti.

Irak Mahkemesi, teröre destek vermek suçlamasıyla 7 yıl hapis cezası verilen  Rafi el-İsavi hakkında  gıyabi tutuklama kararı çıkarmıştı.

İsavi ve Haşimi, haklarında verilen karara reddederek, davanın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) görülmesi şartıyla mahkeme karşısına çıkmaya hazır olduklarını bildirmişlerdi.

Eski Musul Valisi Nuceyfi'ye de Sünni Vakfı’na ait yüzlerce mülk senedinin Şii Vakfı adına kaydedilmesi kararına karşı çıkması ve Musul’un DEAŞ’ın kontrolüne geçmesinde kusurlu bulunması gerekçesiyle hapis cezası verilmişti.

Enbar'daki aşiret liderlerinden Ali Hatem Süleyman hakkında da DEAŞ saldırılarında güvenlik güçlerine yönelik kışkırtma ve provokasyon girişimleri iddiasıyla yakalama kararı çıkartılmıştı.

Söz konusu Sünni liderlerin, ülke dışında olduğu biliniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya