Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi Bağdat’ta toplandı

Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi Bağdat’ta toplandı

Pazartesi, 11 Mart, 2019 - 09:15
Bağdat/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi ekibi, Irak’ın başkenti Bağdat’ta dün bir araya gelerek, bir sonraki aşama için ortak eylem planını tartıştı.

Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreteryası, toplantıya, Irak Koordinasyon Konseyi ekibinin Başkanı olan Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Mehdi Alak’ın yanı sıra Genel Gümrük İdaresi temsilcileri ile Suudi Arabistan Koordinasyon Konseyi ekibinin başkanı olan Abdurrahman bin Ahmed el-Harbi ve Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanlığı temsilerinin de katıldığını bildirdi.

Genel Sekreterya tarafından yapılan açıklamaya göre, toplantıda, Cedide Arar Sınır Kapısı’nı geliştirme anlaşması, Irak'ın güneyindeki Musenna vilayetine ilişkin sulama projesi ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in Irak'a bağışladığı spor şehrinin inşa edilmesini öngören anlaşma gözden geçirildi.

Nisan ayında yapılacak bir diğer toplantıda imzalanacak olan mutabakat zaptına dair prosedürlerin ele alındığı toplantıda, ayrıca gümrük ve vergi muafiyetini incelemek amacıyla malların envanter işlemi, enerji, ulaştırma ve tarım sektörlerindeki projelerin onaylanmasını kolaylaştırmak için sorumlu tarafların belirlenmesi ve Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi’nin 2019-2020 yılları için önceliklerinin belirlenmesi konuları tartışıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya