​Salih: Irak'ta teröre karşı zafer tamamlanmış değil

​Salih: Irak'ta teröre karşı zafer tamamlanmış değil

Pazartesi, 11 Mart, 2019 - 13:45
Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih (Reuters)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, ülkesinde terör tehdidinin henüz tamamen ortadan kalkmadığını belirterek, terörün sapkın fikirleri ve radikalizmden kurtulmak gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Salih, resmi ziyaret için Bağdat'a gelen İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani'yi Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşıladı. İki lider, basına kapalı görüşme sonrasında kameraların karşısına geçti.

Salih, Irak’ın rakip güçler için bir savaş alanı olmasını ve Irak topraklarından komşularımıza saldırı yapılmasını istemedikleri dile getirdi. Terör örgütleriyle mücadelede Bağdat'ın bölge ülkelerinin buluşma noktası olabileceğini belirten Salih, “Irak, etrafında Müslüman ve Arap ülkeler olduğu için şanslı bir ülkedir" açıklamasında bulundu.

Teröre karşı bölge ülkelerinin iş birliğinin önemine dikkat çeken Salih şu ifadeleri kullandı; "Irak'ta DEAŞ'a karşı elde edilen zafer büyük ve önemlidir, ancak bu zafer henüz tamamlanmış değil. Terörün radikal fikirleri ve aşırıcılıktan da kurtulmak lazım. Bunun için daha fazla bölgesel iş birliğine ihtiyaç var. Terörün bölgemizde ve ülkemizde yeniden ortaya çıkmaması için İran ve diğer ülkelerle ortak mücadele ve iş birliği gerekiyor. Bağdat, ortak çıkarlar ve aşırılık yanlısı ideolojiye karşı koymak ekonomik çıkarlar sistemi oluşturmalı.”


Editörün Seçimi

Multimedya