Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dünyanın en tehlikeli yolları

Dünyanın en tehlikeli yolları

Perşembe, 14 Mart, 2019 - 11:45

Dünyanın farklı yerlerinde üzerinde araba kullanılması riskli ve tehlikeli olan birçok yol var. Sürücüler buralardan geçerken defalarca buzlu yerlerden kayıyor veya heyelan sonucu hayatını kaybediyor.

Amerika’nın Business Insider İnternet Sitesi, Çin, Bolivya ve Alaska gibi yerlerde bulunan dünyanın en tehlikeli yollarının listesini inceledi. Sürücüler zorlu, dar ve geçişe izin vermeyen bu yollarda, toprak kayması, çığ düşmesi, zorlu dağ geçitleri ve dik bayırlar gibi zorluklarla karşı karşıya kalıyor.
Karakurum Karayolu:

Pakistan’dan Çin’e uzanan yol 800 mil uzunluğunda. Ölümcül heyelanlar sebebiyle dünyanın en tehlikeli yollarının başında geliyor. Yol boyunca toprak kayması, çığ düşmesi, seller ve yoğun kar yağışı gibi bir sürü doğal afet ile karşılaşılıyor.

Bazıları tarafından dünyanın 8. Harikası olarak tanımlanan karayolu, sık sık ölümler olmasına rağmen popüler bir turizm güzergahı. Geçtiğimiz ekim ayında karayolundaki dar geçitten geçen otobüsün devrilmesi sonucu 17 kişi ölmüştü. Ondan bir ay önce de heyelan sonucu bir turist hayatını kaybetmişti.
Kuzey Yungas Yolu, Bolivya:

Yılda ortalama 200-300 kişinin hayatını kaybettiği bu yolun diğer adı da Ölüm Yolu. Bolivya’da dağındaki yol yoğun yağmurlu ve sisli olan amazon bölgesinde bulunuyor,  en ufak bir hata misafirlerin 4 bin metreden aşağıya düşmesine neden olabilir. 1959 yılında yapılan yolun inşası sırasında patlamalar ve heyelanlar sebebiyle yaklaşık 1000 kişi ölmüştü.
Norveç’teki Atlantik yolu:

Norveç’teki Atlantik yolu, küçük manzara adalarından geçiyor fakat dolambaçlı yerlerinde fırtınanın ve rüzgarın dalgaları yola taşımaya başlaması ile birlikte sürücüler için tehlike oluşturuyor. Yolun 80’lerde yapımı sırasına defalarca fırtınalara maruz kalındı.
Dalton Karayolu, Alaska:

Sürücüler bu yolda giderken kendi güvenlik malzemelerini getirmek zorundalar çünkü 414 mil boyunca hastane, 240 mil boyunca ise hiçbir petrol istasyonu, restoran veya otel yok. Yolun büyük bölümünün asfaltsız ve çakıldan olması sürücüleri, iyi hava koşullarında bile zorluyor. Kışın yol o kadar buzlu hale geliyor ki tır sürücüler yoldan geçmek istemiyor.
Zoji Geçidi, Hindistan:

Geçit, kış mevsimi boyunca yoğun kar yağışı ve yolun her iki tarafını kaplayan buz duvarları nedeniyle kapalı oluyor. Dar olan yolun koruyucu bariyerlere sahip olmaması, iyi hava koşullarında bile sürücüleri 11.500 metreden aşağıya düşme riskiyle karşı karşıya bırakıyor.
Guoliang Tünel Yolu, Çin:

1970’lerde yaklaşık 4 bin köylü, Çin’in Taihang dağlarının ortasına kazmalarla bu tüneli kazdı. Turistler için cazibe merkezi olmasına rağmen tünelde, hala lamba ve bariyer yok. Sürücülerin tünele girmesi kendi sorumluluklarında oluyor.
Kabil Yolu, Celalabad, Afganistan:

Virajlı olan bu yol, iki şeritten oluşmasına,  arabalar için yeterli geçiş alanı ve sürücülerin yüksek hız sınırına ulaşmasına imkan sağlamasına rağmen, ağır yük kamyonları dik yokuşları tırmanırken zorluk yaşıyor. Buna ek olarak, ana ticaret yoluna ulaşmak için yolu kullanan sürücülerin Taliban’ın düzenlediği intihar saldırıları ve kaçırılma eylemlerine maruz kalması yüzünden yola “Ölüm Vadisi” de deniliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya