Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​BM Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlar konusunda uyardı

​BM Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlar konusunda uyardı

Pazartesi, 18 Mart, 2019 - 13:15
Pyongyang’taki bir tramway durağındaki Kuzey Koreliler (AP)

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Kuzey Kore'ye uygulanan uluslararası yaptırımların sonuçlarına ilişkin hazırlanan bir rapor, yaptırımların, BM’nin Kuzey Kore’ye yönelik insani yardım projelerine yönelik istenmeyen sonuçları olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze denemelerine devam etmesinin ardından, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) 2017 yılında Pyongyang'a karşı ekonomik ve ticari yaptırım uygulama kararı almıştı.

BM tarafından hazırlanan yıllık raporda, BM ajansları ve insani yardım kuruluşlarının, insani yardım programlarına ilişkin yaptırımların istenmeyen sonuçlara maruz kalmaya devam ettiğine ve bu durumun Kuzey Kore’de normal bir şekilde çalışmayı imkansız kıldığına dikkat çekildi.

Raporda, BM’nin kaygı duyduğu ana konuların, bankacılık kanalının çöküşü, gümrük işlemlerinin gecikmesi, insani yardımı desteklemek isteyen yabancı tedarikçilerin sayısının az olması, insani yardım ile ilgili malzeme ve işlem maliyetinin artırılması ile insani yardım operasyonları için finansman desteğinin azaltılması olduğunu bildirildi.

BM’nin söz konusu raporunda, BMGK’daki Yaptırım Denetleme Komitesi’ne, insani yardım çalışmalarını yaptırımlardan muaf tutma ve yaptırımların insani yönden etkilerini değerlendirme tavsiyesinde bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya