​Buteflika’nın partisinde çatlak derinleşiyor

​Buteflika’nın partisinde çatlak derinleşiyor

Pazartesi, 25 Mart, 2019 - 10:45
Cezayir’in başkentindeki gösterilerde bulunan iki genç caddeleri temizliyor (AFP)
Cezayir/Şarku’l Avsat

Cezayir’de, 22 Şubat’tan bu yana hız kaybetmeden devam eden Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika karşıtı gösteriler iktidar partisinde derin çatlaklara yol açtı.

Cezayir’de iktidardaki Ulusal Kurtuluş Cephesi Partisi (FLN), Cumhurbaşkanı Buteflika’dan desteğini çekmeye başladı. FLN üyesi Hüseyin Haldun dün yaptığı açıklamada, Ulusal Diyalog Konferansı’nın yapılmasına gerek kalmadığını belirterek, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması için bağımsız bir komisyon kurulması çağrısında bulundu.

Dzair News kanalına konuşan Haldun, ulusal diyalog konferansına katılıp katılmayacakları konusunu gözden geçireceklerini ifade ederek, ülkedeki krizi aşmak için ulusal diyaloga gerek kalmadığını söyledi. Haldun açıklamasında, “Zaman kazanmak istiyorsak seçimleri organize etmek için bağımsız bir komisyon oluşturmalı ve seçim yasalarının bazı maddelerini değiştirmeliyiz” diyerek, halkın kendi seçebileceği tamamen şeffaf yeni bir cumhurbaşkanı umudunu dile getirdi.

Öte yandan Hüseyin Haldun, Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın krizi çözmek için ortaya koyduğu yol haritasından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirerek, muhalefet ve halkın bunu istemediğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya