Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​ABD’nin Afganistan’daki hava saldırısında 10 çocuk öldü

​ABD’nin Afganistan’daki hava saldırısında 10 çocuk öldü

Pazartesi, 25 Mart, 2019 - 15:45
Kabil’de art arda gerçekleşen patlamalarda yaralanan bir çocuk sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırılırken (EPA)
Kabil/Şarku’l Avsat

Birleşmiş Milletler’den (BM) bugün yapılan açıklamada, ABD’nin Afganistan’da gerçekleştirdiği hava saldırılarında aynı aileden 10’u çocuk 13 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

Kunduz şehrinde Cumartesi günü sabaha karşı gerçekleşen hava saldırılarının ABD ve Afgan güçleri ile Taliban arasındaki yaklaşık 30 saat süren çatışmanın bir parçası olduğunu aktaran BM, çatışmanın, şehrin kuzey bölgesinde Taliban’ın güçlü olduğu bölgede gerçekleştiğine işaret etti.

BM Afganistan Yardım Misyonu’nun (UNAMA), ön soruşturmasına göre hava saldırısında hayatını kaybeden siviller, Kunduz’a ülkenin diğer bölgelerinden daha güvenli olduğunu düşünerek gelmiş ve burada yaşamaya başlamışlardı. Bununla birlikte Afganistan hükümetine bağlı güçler tarafından Taliban’a yönelik operasyonlar çerçevesinde Kunduz yakınlarındaki mahalleye gerçekleştirilen hava saldırılarında 3 sivil de yaralandı.

NATO’nun Afganistan’daki Kararlı Destek Misyonu Sözcüsü Debra Richardson tarafından Pazar günü yapılan açıklamada, ABD güçlerinin sivillerin zarar görmemesi için tüm önlemleri alarak hava saldırısı düzenlediğini, ancak Taliban üyelerinin kasıtlı olarak sivillerin arasında saklandığını belirtti.

BM tarafından geçtiğimiz Şubat ayında yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl gerçekleşen hava bombardımanları ve intihar saldırılarında rekor sayıda Afgan’ın hayatını kaybettiğine ve söz konusu saldırılarda 2014’ten bu yana ölen çocuk sayısının her geçen yıl arttığına işaret edildi.

Öte yandan ABD’li yetkililerle Taliban Hareketi arasında 17 yıldır süren savaşın bitirilmesi amacıyla yapılan görüşmelerin yoğunlaştığı kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya