​DEAŞ’tan geriye yıkık bir Bağuz kaldı

​DEAŞ’tan geriye yıkık bir Bağuz kaldı

Salı, 26 Mart, 2019 - 11:15
Fotoğraf (AFP)
Suriye /Kemal Şeyho

ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri (SDG), geçtiğimiz Cumartesi günü Eylül 2018’den beri Suriye’nin doğusunda bulunan DEAŞ’a karşı yürütülen operasyonlar sonrası Bağuz’u kontrol altına almayı başardı.

Türkiye sınırına yakın Ayn el Arab (Kobani) kentinden olan SDG’li Cudi Kobani, 2014’ün yazında DEAŞ tarafından saldırıya uğradıklarını söyleyerek, Bağuz savaşının diğerleri gibi olmadığını ifade etti. Cudi, uluslararası koalisyonun desteklediği SDG’nin, örgütün canlı kalkan olarak sivilleri kullanması nedeniyle savaşı defalarca yavaşlattığını belirtti. Cudi Kobani, Bağuz’daki kampta militanlarla kalmak zorunda olan yüzlerce sivilin olduğunu belirterek, masum insanların kanlı örgüt üyelerinden ayrıştırılması için temkinli davrandıklarını söyledi.

Fırat’ın kıyısına bakan kamp, örgüt kontrolü altındayken onlarca zulüm ve işkenceye tanıklık etti. SDG’nin bölgeyi kontrol etmesinin ardından kamptan geriye, etrafında meydana gelen patlamaların yoğunluğundan dolayı çeşitli ev eşyaları ve devrilmiş ağaçlar kaldı.

Kadın Koruma Birlikleri’nden (YPJ) olan 24 yaşındaki Reha, arkadaşları ile ön saflarda 6 saatlik çatışmasını anlatırken, çatışma boyunca çok zor anlar yaşadıklarını ancak sonuna kadar savaşmaya karar verdiklerini ve saldırıyı engellemeyi başardıklarını belirtti.

Arap savaşçılarından olan 16 yaşındaki Mizar, etkili olan yağışların savaşın sonuca ulaşılmasında gecikmelere neden olduğunu açıkladı. Mizar kendisi ile birlikte 3 kardeşinin SDG saflarına katıldığını belirterek sonuna kadar DEAŞ ile savaştıklarını belirtti. 16 yaşındaki Mizar açıklamasında, ağır bir kum fırtınasının yaşandığı gün örgüte ait unsurların tünelden çıkarak 74 saat boyunca çatıştıklarını, bir arkadaşının öldüğünü diğerlerinin ise yaralandığı ifade etti.

Haseke şehrinden 22 yaşındaki Cendar, çok sayıda video fotoğraf ve örgüte ait yayınları elinde bulunduruyor. İntihar saldırısının gerçekleştiği bir araç videosunu göstererek, kendisinin de orda olduğunu ve hedef alındıklarını söyledi.

Afrin kentinden olan 27 yaşındaki Sulin ise terör örgütünün eylemlerinden korkmadıklarını belirterek, bu savaşı sonunda kazanacaklarına emin olduklarını belirtti.

DEAŞ terör örgütü Suriye’de yüzlerce kişiyi toplu olarak katlederek, fotoğraf ve video yayınları yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya