​Musul Valiliği için “büyük rekabet” başladı

​Musul Valiliği için “büyük rekabet” başladı

Salı, 26 Mart, 2019 - 12:30
Bağdat/Hamza Mustafa

Irak Parlamentosu’nun oy çokluğuyla görevden aldığı Musul Valisi Nevfel el-Akub ve iki yardımcısının koltuğuna kimin oturacağı hususunda siyasi partiler arasında rekabet yaşanıyor.

Musul Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, önümüzdeki hafta yeni valinin belirlenmesi için adaylık başvurularının başlayacağı bildirildi. Açıklamayı fırsat bilen siyasi partiler İl Meclis üyelerinin desteğini almak için harekete geçti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Musul Milletvekili İntisar el-Cuburi, “Siyasi partiler kendi adaylarının Musul Valisi olarak seçilmesi için çok büyük miktarlarda paralar ödüyor. Vali sonrası süreç en tehlikeli süreç. Zira amaç gerçeği aramak, ihmali bulunanları, yolsuzluk yapanları ortaya çıkarmak değil. Burada esas olan o makamı ele geçirmek ve orada dönen paraları kontrol etmek. Feribot faciasında hayatını kaybeden onlarca kişinin cesedinin halen Dicle Nehri’nde aranmaya devam ettiği sırada siyasi güçler valilik makamı üzerinde yarışa girmiş durumdalar. Bu durum, söz konusu siyasi çevrelerin derdinin Musul halkı veya onların bu süreçte yaşadığı yaraları sarmak olmadığını apaçık bir şekilde gösteriyor” diye konuştu.

Irak Parlamentosunda Pazar günü düzenlenen oturumda, Dicle Nehri’nde kapasitesinin beş katında fazla yolcu alan bir feribotun alabora olması ve en az 120 kişinin yaşamını yitirmesinde ihmali olduğu gerekçesiyle Musul Valisi Nevfel el-Akub ve iki yardımcısı oy çokluğuyla görevden alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya