Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Faslı öğretmenler 4. hafta eylemlerine hazırlanıyor

​Faslı öğretmenler 4. hafta eylemlerine hazırlanıyor

Salı, 26 Mart, 2019 - 13:30
Kazablanka/Lahcen Moqunia

Fas Sözleşmeli Öğretmenler Koordinasyonu, güvenlik güçlerinin parlamento binası önündeki oturma eylemine müdahalesinden sonra hükümete karşı protestoları artırarak 4. haftada da grevlerini sürdüreceklerini açıkladı.

Fas’taki 5 eğitim sendikası, dün sabah Milli Eğitim Bakanı ile grevlerin sona erdirilmesi amacıyla yaptıkları görüşmenin ardından bugün, 3 gün sürecek dayanışma grevine başlamaya karar verdi.

Sendika kaynakları, Fas Milli Eğitim Bakanı Said Emzazi ile yapılan görüşmede, Ulusal Eğitim Sendikası, Özgür Eğitim Üniversitesi, Ulusal Eğitim Sendikası ve Ulusal Eğitim Üniversitesi’ni kapsayan, sendikalar koordinasyonu ile mesleki eğitim, yükseköğrenim ve bilimsel araştırmaların yanı sıra sözleşmeli öğretmenler dosyasının ele alındığını fakat görüşmelerin sonuç vermediğini belirtti.

Kaynak, Sözleşmeli Öğretmenler Koordinasyonu’nun katılamadığı toplantıda, beş sendikaya eğitim sektöründe üç gün sürmesi planlanan genel grev kararından geri çekilme çağrısının yapıldığını ifade etti. Kaynak, hükümetin diyalog oturumu sırasında sendikaların kararlarından geri çekilmesini sağlayacak herhangi bir teklifte bulunmadığını veya teklif vermediğini söyledi.

3 hafta boyunca grevde olan sözleşmeli öğretmenler, kadro talebinde bulunuyor.

Hükümet 2016’dan bu yana eğitim sektöründeki açığı kapatmak için sözleşmeli öğretmen alımı yapıyor. Sayıları yaklaşık 50 bini bulan sözleşmeli öğretmenler, diğer meslektaşları ile aynı hakları talep ediyor.

Hükümet sözcüsü geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, grevin haksız olduğunu belirterek, hükümetin öğretmenler ve bölgesel eğitim akademileri arasında yapılan sözleşme ile eğitimcileri görevlendirdiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı, yasadışı olmaları nedeniyle Sözleşmeli Öğretmenler Koordinasyonu ile diyaloğa girmeyeceğini ve görüşmelerin yalnızca eğitim sendikaları ile sınırlı kalacağını açıkladı.

Sözleşmeli Öğretmenler Koordinasyonu, dün, hükümetin taleplerine cevap vermemesi ve Milli Eğitim Bakanı'nın temsilcilerle diyalogu reddetmesi nedeniyle grevlerini sürdürme kararı aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya