Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​30. Arap Birliği Zirvesi 12 Arap liderin katılımı ile Tunus’ta başlıyor

​30. Arap Birliği Zirvesi 12 Arap liderin katılımı ile Tunus’ta başlıyor

Pazar, 31 Mart, 2019 - 09:00
Tunus Cumhurbaşkanı Kuveyt Emiri’ni karşıladı (Reuters)

Arap liderler, ‘Vizyon ve Sözü Birleştirme Zirvesi’ başlıklı 30. Arap Birliği Zirvesi'ne katılmak üzere dün Tunus gelirken, zirveye katılacağı açıklanan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin yokluğu ise büyük sürpriz oldu.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in de aralarında yer aldığı 12 Arap lider zirveye katılmak üzere Tunus’a varırken, Sisi’nin yanı sıra Fas Kralı 6.Muhammed, Bahreyn kralı Hamad bin İsa Al-Halife, Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ve Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın yokluğu gözlerden kaçmadı.

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Bahreyn Başbakan Yardımcısı Muhammed bin Mübarek Al-Halife heyetlerine başkanlık etmek üzere Tunus’a gelen liderler arasında yer aldı.

Tunus haber ajansı TAP’ın aktardığına göre, Mısır Başbakanı Mustafa Madbuli Arap zirvesindeki Mısır delegasyonuna başkanlık etmek üzere bu sabah Tunus’a geldi.

Füceyre Emiri Şeyh Hamad bin Muhammed eş-Şarki zirvede Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) heyetine başkanlık ederken, Umman heyetine ise Umman Uluslararası İlişkiler ve İşbirliğinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Asad bin Tarık Al-Said başkanlık edecek.

Ürdün Kralı 2. Abdullah ülkesinin heyetine başkanlık ederken, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Filistin heyetine başkanlık edecek.

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih Irak heyetine, Cezayir Millet Meclisi Başkanı Abdulkadir bin Salih ise ülkesinin heyetine başkanlık edecek.

Sudan Devlet Başkanı Yardımcısı ve Savunma Bakanı Awad Muhammed Ahmed bin Auf zirvede Sudan heyetine, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi Yemen heyetine, Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Velid Abdulaziz Moritanya heyetine ve Cibuti Devlet Başkanı İsmail Ömer Guelleh de Cibuti heyetine başkanlık edecek.

Kur’an tilaveti ile açılması beklenen zirvede, 29. Arap Zirvesi’ne başkanlık eden Kral Selman açılış konuşması yapacak.

Tunus Cumhurbaşkanı El-Beci Kaid es-Sibsi’nin ardından Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’ın konuşması beklenirken, ilk çalışma oturumu öğlen saat 12.00’de başlayarak zirve gündemi ele alınacak.

Zirveye katılmak üzere Tunus'a gelen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de zirvede bir konuşma yapması bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya