Irak Başbakanı: Suudi Arabistan ile iyi ilişkiler kurmaya istekliyiz

Irak Başbakanı: Suudi Arabistan ile iyi ilişkiler kurmaya istekliyiz

Cumartesi, 6 Nisan, 2019 - 09:00
Suudi-Irak heyetinin Bağdat’taki toplantılarından bir kısım (Reuters)
Bağdat/Hamza Mustafa

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Bağdat’ın Suudi Arabistan ile iyi ilişkiler kurma konusunda kararlılığını dile getirdi.

Irak Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Macid bin Abdullah el-Kasabi’nin, iki ülke arasındaki işbirliğinin bölgedeki ilişkilerin temel taşı olduğu sözleri aktarıldı. Açıklamada, “Irak’ın Arap ve bölgesel çevre ile ilişkilerini genişletme konusundaki isteklilik, tüm alanlarda gerçekleştirilebilecek geniş işbirliği ile mevcut olacaktır. İyi ilişkileri hedefe alan bir politika benimseme ile Bağdat ve Riyad eski günlerinden çok daha iyi günlere ulaşacaktır” denildi.

Irak’ı ziyaret eden Suudi heyetinin başkanı, kendisine eşlik eden heyet ve Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi’nin toplanmasından duyduğu mutluluğu dile getirmişti. Bu ziyaretin önemli olduğunu belirten Suudi Bakan Abdullah el-Kasabi, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Irak Başbakanı’na yolladığı selamı iletti. Bakan, Suudi liderliğinin Irak’ın sadece komşu bir ülke olmadığını, halkın fedakârlık ve onlarla işbirliği yapmaya istekli kardeş bir ülke olduğunu iletti.

Irak Elektrik Bakanı Luey el-Hatib, iki ülke arasında Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el Falih ile elektrik bağlantısı ile ilgili toplantının sona erdiğini, Suudi Arabistan’ın önümüzdeki dönemlerde mutabakat zaptı imzalanması için hazırlık aşamasında olduğunu aktardı. Iraklı Bakan açıklamasında, Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi’nin elektrik enerjisi alanındaki ikili ve teknik işbirliği avantajlarının, iki ülke arasındaki mevcut dostluk ilişkilerine değiştireceğine işaret etti. El-Hatip ayrıca, toplantıda her şeyden önce iki ülke arasındaki elektrik bağlantısı noktasında bir mutabakat zaptı imzalanacağını belirterek, elektrik enerjisi alanında çalışan Suudi şirketleri elektrik ekipman ve ürünlerin talebini karşılamak adına Irak ile işbirliği yapmaya davet etti.

Öte yandan Gençlik Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’ın Bağdat’ta geniş kapasiteli bir stadyum inşa edeceğini duyurdu. Bakan yardımcısı dün konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın bu adımının yalnızca Irak futbolu için değil, Gençlik ve Spor Bakanlığı içinde önemli bir değişime katkı sağlayacağının altını çizdi. Riyad tarafından yapılacak spor kentinde yüzme havuzlarının yanı sıra, çeşitli büyüklüklerde spor salonlarını içeren bir alan planlanıyor. Bakan yardımcısı ayrıca, inşa edilecek tesisin Irak’ta spor ve kültürün en önemli sembollerinden biri olacağını, inşaatın tamamlandıktan sonra ise yerel ve bölgesel olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yağmak için fırsat sağlayacağına değindi.

Irak parlamentosundaki Ulusal Eksen Bloğu Başkanı Muhammed Karboli Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Irak’ın açılım yaşadığını söyleyerek, Suudi Arabistan’ın tüm diplomatik, ekonomik, kültürel ve toplumsal ilişkileri normalleştirmek için ekonomik entegrasyonun iki kardeş ülke adına değerli fırsat olduğunu açıkladı. Karboli açıklamasında, Arar Sınır Kapısı’nın yeniden açılmasının Irak için umut vaat eden yatırımların yanı sıra,  Arap ve bölgedeki ülkelerle dengeli geçişler için ılımlı bir atmosfer yaratacağına değindi.


Editörün Seçimi

Multimedya