Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Suudi Arabistan’ın hedefi 2020’ye kadar 80 sinema salonu

​Suudi Arabistan’ın hedefi 2020’ye kadar 80 sinema salonu

Çarşamba, 17 Nisan, 2019 - 11:45
Cinema Build KSA Forum çok sayıda yerel ve uluslararası uzmana ev sahipliği yaptı (SPA)

Suudi Arabistan film endüstrisi, kültürel farkındalık ve eğlence seçeneklerini çoğaltarak, yaşam kalitesini arttırmanın yanı sıra ulusal ekonomiyi geliştirmeyi ve çeşitlendirmeyi hedefliyor.

Ülkede, 2020 yılına kadar, 700 salonu kapsayan 80 sinemaya ulaşılması hedefleniyor.

Görsel-İşitsel Medya Genel Kurulu Bedr el-Zahrani, Suudi sinemasının eğlence sektöründe gelir çeşitlendirme kaynaklarından biri olacağını vurgulayarak, bunun yurtiçi eğlence harcamalarının artmasının yanı sıra gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) da artmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Film sektöründeki çalışmaların, medya pazarının büyümesine neden olacak şekilde ekonomik bir etkisi olacağını dile getiren el-Zahrani, GSYİH'ya 24 milyar dolardan fazla katkı sağlayarak büyüme ve ekonomik çeşitliliğin teşvik edileceğini ayrıca 2030 yılına kadar 130 binden fazla geçici işe ek olarak, 30 binden fazla kalıcı iş imkanı yaratılacağını aktardı.

Geçtiğimiz günlerde, sinema konusunda bölgesel ve uluslararası uzmanlardan oluşan 200 katılımcı ve konuşmacının katılımıyla Riyad’da düzenlenen ‘Cinema Build KSA Forum’da sinemaların tasarım ve yapımındaki son teknolojiler ele alındı.

Görsel-İşitsel Medya Genel Kurulu, Aralık 2017'de Suudi Arabistan'da sinema açmak isteyenlere lisans vermeyi kabul etmişti.

18 Nisan 2018’de, başkent Riyad’daki ilk sinema salonu açılmış, 28 Ocak 2019’da ise Cidde’nin ilk sinema salonu halka hizmet vermeye başlamıştı.

The Independent Arabia'adn Abdullah Hajri'nin haberine göre, Görsel-İşitsel Medya Genel Kurulu, geçtiğimiz yıl sinema salonu kurmak üzere 29 lisans verdi.

Black Panther, Incredibles 2, Jurassic World: Fallen Kingdom’un da aralarında yer aldığı 121 film vizyona girmiş,  47 DVD film ise piyasaya çıkmıştı.

El-Zahrani, bu alanda yürüttükleri çabalarının ulusal şirketleri teşvik etmeyi ve bu alana yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımları çekmeyi amaçladığını belirtti.

Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Muhammed bin Ferhan Al Suud, Mart sonunda yaptığı açıklamada, Bakanlığın, 2020’de Cidde’de, ‘Uluslararası Kızıldeniz Film Festivali’ adıyla uluslararası bir film festivali düzenleme planı olduğunu bildirmişti.

Uluslararası Kızıldeniz Film Festivali’nin, uluslararası sinemadaki yeni sinema yöntemlerinin yanı sıra Arap sinemasındaki yeni bakışlara ve yıldızı parlayan Suudi yeteneklere ev sahipliği yapması bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya