​Faslı sözleşmeli öğretmenler grevlerini uzatma kararı aldı

​Faslı sözleşmeli öğretmenler grevlerini uzatma kararı aldı

Perşembe, 18 Nisan, 2019 - 09:30
Rabat/Şarku’l Avsat

Sözleşmeye Zorlanan Öğretmenler Ulusal Koordinasyonunun Fas Eğitim Bakanlığı ile Salı günü Marakeş’te yaptığı görüşmenin ardından önümüzdeki günlerde ülkedeki sözleşmeli öğretmenlik konusu daha karmaşık bir hale gelecek gibi görünüyor. Geçtiğimiz hafta Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmenin ardından grevi bırakma kararı alan sözleşmeli öğretmenler, bu kez grevi 25 Nisan’a kadar uzatacaklarını açıkladı. Şarku’l Avsat’ın haberine göre, Sözleşmeli Öğretmenler Ulusal Koordinasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Milli Eğitim, Meslek Eğitimi, Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Said Amazazi’nin gelecek Salı günü yapılacak diyalog hakkındaki açıklamalarının kışkırtıcı olduğu ifade edildi.

Sözleşmeli Öğretmenler Ulusal Koordinasyonu, sektörden sorumlu bakanın kamu hizmeti entegrasyonu hakkında gelecekte asla öğretmenlerle diyalogda bulunmayacaklarını açıklamasının ardından hükümet ve bakanlığa karşı açık bir başkaldırış anlamına gelen ‘grev uzatma kararı’ aldı.

Sözleşmeli öğretmenler, bazı eğitim ve öğretim müdürlüklerinin 13 Nisan anlaşmasına yönelik ihlalleri nedeniyle çok sayıda koordinasyon üyesinin şaşkınlığa uğradığını belirtti. Öğretmenlerin çalışma tutanaklarını imzalamaları istenmiş, bazı öğretmenler de Eğitim Bakanlığının ilk anlaşmada taahhüt ettiği mesleki yeterlilik sınavına çağrılmıştı.

Sözleşmeye Zorlanan Öğretmenler Ulusal Koordinasyonu, eğitim sistemindeki sorunlardan Milli Eğitim, Meslek Eğitimi, Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığı’nı sorumlu tutarak, sözleşmeli öğretmen planı kaldırılıncaya ve Milli Eğitim Bakanlığı ile koordinasyon sağlanıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Ulusal Konsey, Öğretmenler Ulusal Koordinasyon Komitesi üyelerine, koordinasyon birliğini ve devlet okulunu savunmadaki sürekliliği korumak için Ulusal Konsey'in çıktılarına tam olarak uyması çağrısında bulundu. Ulusal Konsey ayrıca dosyanın nihai olarak çözülmesinden sonra öğrencilerin kaybettiği zamanı telafi etmek için zaman çizelgelerinin hazır olduğunu belirtti. Sözleşmeli Öğretmenler Ulusal Koordinasyonunun bu tutumu, eğitim sektörünü kontrol eden gerginliğin artmasıyla geldi. 5 eğitim sendikasının bulunduğu Koordinasyon Sendikası, 2 gün önce 22 Nisan’a kadar oturma eylemi yapacaklarını açıkladı.

Koordinasyon Sendikası, devam eden gerginlikten Saadettin Osmani hükümetini ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı sorumlu tuttu.


Editörün Seçimi

Multimedya