Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Ulusal Ordusu: Silahlı bir grup Tamanhint hava üssüne saldırdı

Libya Ulusal Ordusu: Silahlı bir grup Tamanhint hava üssüne saldırdı

Perşembe, 18 Nisan, 2019 - 12:45
Trablus’ta Ebu Salem mahallesinde saldırılardan hasar görmüş bir arabanın parçalarını taşıyan Libyalı vatandaş (Reuters)

General Halife Hafter liderliğindeki Ulusal Libya Ordusu’ndan bir kaynak, ülkenin güneyinde kendileri tarafından kontrol edilen Tamanhint hava üssüne silahlı bir grup tarafından bugün saldırı düzenlendiğini bildirdi.

Reuters’a bilgi veren kaynak, Sebha yakınlarındaki Tamanhint üssündeki çatışmaların hala sürdüğünü belirterek, konuya ilişkin daha fazla detay vermedi.

Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Libya’daki ofisi, Libya'nın başkenti Trablus ve çevresindeki çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 205'e yükseldiğini açıkladı.

WHO Libya ofisinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Halife Hafter’in 4 Nisan’da başkent Trablus’a yönelik saldırı emriyle patlak veren çatışmalarda bugüne kadar 205 kişinin öldüğü, 913 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca, çatışmalar nedeniyle 18 binden fazla kişinin yerinden olduğu da kaydedildi.

Libya'nın başkenti Trablus'un çeşitli bölgelerinde, General Hafter’in liderlik ettiği Libya Ulusal Ordusu ile Feyyaz es-Serrac’ın başkanlık ettiği Ulusal Mutabakat Hükümeti birlikleri arasında 4 Nisan’dan bu yana çatışmalar yaşanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya