​Sri Lankalı Müslümanlar, üç yıl önce Ulusal Tevhid Cemaati konusunda yetkilileri uyardı

​Sri Lankalı Müslümanlar, üç yıl önce Ulusal Tevhid Cemaati konusunda yetkilileri uyardı

Salı, 23 Nisan, 2019 - 14:30
Sri Lanka güvenlik güçleri saldırılarla hedef alınan bir bölgede (AFP)
Colombo/Şarku’l Avsat

Sri Lanka’daki bazı Müslümanların, yetkilileri, daha önce Ulusal Tevhid Cemaati’ne karşı uyardığı öğrenildi.

Bloomberg’in haberine göre, Sri Lanka İslam Konseyi Başkan Yardımcısı Hilmi Ahmed, yaklaşık üç yıl önce askeri istihbarat görevlilerini bu aşırılık yanlısı grup ve liderleri hakkında uyardı.

Ahmed, "Bu grup, kendi ideolojisine katılmayan herkesi hedef alıyor. Konuya ilişkin tüm belgeleri üç yıl önce yetkililere teslim ettim. Onlara gruba ait kişilerin isim ve detaylarını verdim ama umursamadılar. Bu bir trajedi” dedi.

AFP tarafından elde edilen belgelere göre, Sri Lanka Polis Şefi de, 11 Nisan tarihinde Ulusal Tevhid Cemaati’nin Katolik kiliseleri ve Hindistan Yüksek Komiserliğini bombalamayı planladığına dair bir uyarıda bulundu.

Sri Lanka hükümet sözcüsü Rajitha Senaratne, istihbarat birimlerinin Başbakan Ranil Wickremesinghe'ı ve hükümeti olası saldırı tehdidi konusunda bilgilendirmediğini belirtti.

Savunma Bakanı Dinendra Ruwan Wijewardene ise, ülkesinde yaşanan saldırıların Yeni Zelanda’daki cami saldırılarına karşı bir misilleme olarak radikal bir grup tarafından düzenlendiğini iddia etti.

Meclis’te düzenlenen oturumda konuşan Bakan, saldırının Yeni Zelanda’nın intikamını almak üzere planlandığını düşündüklerini dile getirerek, “Ön bulgular gösteriyor ki, Sri Lanka’da yaşananlar Christchurch’teki Müslümanlar yapılan saldırıya karşı bir misillemeydi” dedi.

Savunma Bakanı, “Bu grup, Ulusal Tevhit Cemaati adlı bir kuruluşla bağlantılı. Radikal unsurlarla bağlantısı olan her örgütü yasaklamak için hemen adım atmamız gerek” şeklinde konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya