​Sri Lanka’da ölü sayısı 359’a yükseldi

​Sri Lanka’da ölü sayısı 359’a yükseldi

Çarşamba, 24 Nisan, 2019 - 08:15
Sri Lanka kurbanlarının cenazelerini taşıyan akrabaları (AFP)
Colombo/Şarku’l Avsat

Sri Lanka polisi, Paskalya gününde kiliseleri ve otelleri hedef alan terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 359'a çıktığını, 500'den fazla kişinin de yaralı olduğunu açıkladı.

Sri Lanka hükümetinin, elde ettikleri ilk verilere göre ülkede meydana gelen saldırıların Yeni Zelanda’da 50 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan cami katliamlarına bir misilleme olarak gerçekleştirilmiş olabileceğini açıklamasının ardından, DEAŞ Paskalya gününde yaşanan bombalı saldırıların sorumluluğunu üstlenmişti.

Yetkililer, saldırıları küçük bir radikal grup olan Ulusal Tevhid Cemaati’ne atfetmiş ve grubun dışarıdan destek alıp almadığını araştırdıklarını belirtmişti.

Sri Lanka polisinin, olası saldırılarla ilgili üst düzey yetkililere 10 gün önce uyarıda bulunduğu da ortaya çıkmıştı. 

Polis, şu ana kadar 40'a yakın şüphelinin yakalandığını açıklarken, Reuters, hükümet ve askeri kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde gözaltına alınanlardan birinin Suriyeli olduğunu aktardı.

Diğer taraftan saldırının detayları ortaya çıkmaya başladı.

AFP ajansına konuşan Sri Lankalı polis kaynakları, iki oteli hedef alan iki saldırganın kardeş ve Colombolu zengin bir baharat tüccarının oğulları olduğunu bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya