Sri Lanka bombacılarının babasına gözaltı

Sri Lanka bombacılarının babasına gözaltı

Perşembe, 25 Nisan, 2019 - 15:15
Başkent Colombo’da bir kilisede bulunan Sri Lanka polis unsurları (AFP)
Colombo/Şarku’l Avsat

Sri Lanka polisi, geçtiğimiz Pazar günü Paskalya törenleri sırasında otel ve kiliselere saldırılar düzenleyen iki intihar bombacısı kardeşin babasını olaya karıştığı iddiasıyla gözaltına aldı.

Associated Press’in (AP) haberine göre, Sri Lanka’da donanmada görevli eski bir komutan olan Jayanath Colombage, Pazar günü yaşanan saldırılarda Colombolu zengin bir baharat tüccarı olan ismi açıklanmayan babanın, Yunus İbrahim ve Imsath İbrahim isimli oğullarına yardım ve yataklık yaptığı için gözaltına alındığını aktardı. Jayanath Colombage, yetkililerin, saldırı ile ilgili delil toplama adına babanın Colombo’daki evinde arama yaptığını belirtti.

Aynı zamanda Pathfinder Vakfı'nda terörle mücadele uzmanı olarak görev yapan Jayanath Colombage, saldırılardan önce babanın veya evinin ülke istihbaratı tarafından izlenip izlenmediğinin net olmadığını söyledi.

Geçtiğimiz Pazar günü düzenlenen saldırılarda 359 kişi hayatını kaybederken, 500’ü aşkın kişi ise yaralanmıştı.

Öte yandan Sri Lanka polis sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, saldırılarla ilgili 3 yeni tutuklamanın olduğunu, şüphelilere yönelik gerçekleştirilen baskınlar sırasında çok sayıda patlayıcının ele geçirildiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya