Libyalılar siyasi bölünmelere rağmen Ramazan geleneklerini sürdürüyor

Libyalılar siyasi bölünmelere rağmen Ramazan geleneklerini sürdürüyor

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 08:15
Bingazi’de toplu bir iftar (Muhammed Badi)
Kahire/Cemal Cevher

4 Nisan’dan buyana Libya’nın başkenti Trablus’daki siyasi bölünmeler ve savaş,  halkı, daha önce geleneklerine göre kutladıkları Ramazan ayını kutlamaya engel olmadı.

Ramazan ayına günler kala Libyalılar, 5 kişilik orta bir ailenin bir haftalık ihtiyacını karşılayacak gıda paketini fakirlere dağıtma konusunda son derece istekliydi. Belediyeler ve hayırsever kuruluşlar, ihtiyaç sahibi kişiler için dikkat çekici bir yardım faaliyeti yürüterek, kapı kapı dolaşıp gerekli yardımları onlara dağıttılar.

Başkentteki savaş nedeniyle yardımseverler Merdum gibi göç edilen yerlere pek çok ihtiyaçları ulaştırmaya çalıştılar.

Beni Velid Yardım Derneği de şehirlerine gelen misafirlere ‘hoş geldin’ programı organize ediyor. Programın içinde spor müsabakaları, Kur’an ezberleme yarışmaları yanında kampanyalar ve tıbbi yardımlar da bulunuyor. Ayrıca şehirde yoldan geçenler ile şehre gelen göçmenler için de bir Ramazan çadırı kurulmuş durumda.

Ülkenin batısı da Ramazan atmosferi açısından doğusundan farklı değil. Taknis bölgesinde bulunan Abidat kabilesinin gençleri, yolun her iki tarafında masalar düzenleyerek yoldan geçenlere iftar veriyorlar.

Edmen Safha şunları söylüyor;

“Ben Libyalım, eşim de. İftar zamanına 15 dakika kala bu gençleri ellerinde ekmek, yoğurt ve iştah açıcı sebzelerin bulunduğu bir tasla önünüzde buluyorsunuz.”

Trablus’ta Müslümanlar teravih namazlarını kılmak için Cumhuriyet caddesinde bulunan Kudüs Camii gibi meşhur camilere gidiyorlar ve teravih bittikten sonra toplanıp ilahi okuyorlar.

Libya’da Ramazan sadece namaz ve ilahilerin okunmasıyla geçmiyor. Bazı bölgelerde spor festivalleri organizasyonu da yapılıyor. Perşembe günü Beni Velid Derneği, çocuklar ve göç etmiş kişiler için programlar organize ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya