Huawei 'casusluk yok' anlaşması yapmaya hazır

Huawei 'casusluk yok' anlaşması yapmaya hazır

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 11:00
Huawei Grubu logosu (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat

Çin telekomünikasyon şirketi Huawei tarafından dün yapılan açıklamada, İngiltere de dahil olmak üzere hükümetlerle casusluk yapmama anlaşması imzalamaya hazır olunduğu bildirildi.

Bu açıklama, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in İngiltere'yi hücresel ağlarının güvenliğine karşı korumanın gerekliliğini vurgulamasından sonra geldi.

Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Liang Hua, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen iş konferansında, “Özellikle İngiltere de dahil olmak üzere hükümetlerle casusluk veya arka planda herhangi bir faaliyette bulunulmadığına dair anlaşma yapmaya hazırız” dedi.

Huawei şu an dünyanın 5G ağını kurmak için en gelişmiş ve en ucuz kapasiteye sahip, ancak ABD, İngiltere’yi Çin’in ağlarını kurma konusunda aktif bir rol oynaması durumunda, güvenlik ve istihbarat işbirliğini azaltması gerekeceğine dair uyarıda bulundu.

Çin, 2017 yılında, Çinli şirketlerin, hükümetin ulusal güvenlik konularında yardım etmesini zorunlu kılan bir yasa çıkardı. Bu yasa ABD'nin endişelerini artırmasına neden oldu.

Jens Stoltenberg, dün, Londra’da düzenlenen iş konferansında yaptığı açıklamada, Huawei ve 5G ağının çok büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Öte yandan NATO tarafından yapılan açıklamada,"Bu sorunlardan kaçacak yer yok. Ağlarımızın güvenliğini sağlayacağız” ifadeleri yer aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya