Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen: BM, Hudeyde sürecini izlemeye devam edecek

Yemen: BM, Hudeyde sürecini izlemeye devam edecek

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 11:45
Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi Başkanı Michael Lollesgaard, 14 Mayıs’ta Hudeyde limanında bir basın toplantısı düzenledi (Reuters)

Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi (RRC) Başkanı Michael Lollesgaard, 14 Mayıs’ta Husi güçlerin geri çekilme faaliyetlerini denetlemek amacıyla Hudeyde limanlarına ziyarette bulundu. Birleşmiş Milletler (BM) Hudeyde Anlaşması’nı Destekleme Misyonu (UNMHA), BM ekiplerinin Yemenli tarafların ilk aşama kapsamında uzlaşı sağladığı yeniden konuşlanma sürecini takip ettiğini açıkladı.

Lollesgaard’ın ekibi, liman güvenliğinin Sahil Güvenlik’e teslim edilmesi ve tüm askeri tezahürlerin kuruluşlardan kaldırılması çabalarını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Ancak iş birliğinin hala son derece iyi şekilde devam ettiği de ifade edildi. Aynı şekilde bu adımların, her iki Yemen tarafının da bağlılığını gösterdiği kapsamlı yeniden konuşlanma sürecinin bir parçası olarak ilk önemli adım olduğu vurgulandı.

Ekip, taraflara Hudeyde Anlaşması’nın ilk ve ikinci aşamalarının tam olarak uygulanması için askıdaki müzakereleri tamamlama çağrısında bulunurken, BM ekiplerinin ilk adımları adil ve şeffaf bir şekilde izlemeyi sürdüreceğine dikkati çekti. Lollesgaard da söz konusu adımların etkili şekilde kullanılmasının, Kızıldeniz limanları şirketleri tarafından yönetimin desteklenmesi amacıyla BM’nin limanlardaki varlığını güçlendireceğini ifade etti. BM denetleme mekanizmasının Hudeyde Anlaşması’na uygun olarak güçlendirilmesi çağrısı yapan Michael Lollesgaard, anlaşmanın tam olarak uygulanmasının, Yemen’de barış ve istikrarı sağlamak, insani yardımları etkili şekilde ülkeye ulaştırmak açısından gerekli olduğunu vurguladı. RRC Başkanı ayrıca, milyonlarca insanın hayatlarının kurtarılmasına ihtiyaç duyduğuna dikkati çekti.

Öte yandan iki taraf arasındaki dolaylı görüşmeler, 14 Mayıs’ta Ürdün’ün başkenti Amman’da BM himayesi altında başladı. Aktarılana göre görüşmelerde, Hudeyde şehrinin ve el-Salif ile Ras İsa limanlarının gelirlerinin tahsilatının ve bu tahsilatları, Stockholm Anlaşması uyarınca Hudeyde ve diğer şehirlerdeki memurların maaşlarını ödemeye katkı sağlamak için Merkez Bankası’nın Hudeyde şubesine aktarma mekanizmalarının araştırılması meselesi ele alındı.

Yemen hükümetinin müzakerelerdeki teknik ofis başkanı ve müzakere heyeti üyesi olan Muhammed el-Umrani, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, toplantının Yemen hükümeti ekibi ve BM Genel Sekreterinin Özel Temsilcisi ekibi arasında IMF, Dünya Bankası, BM Kalkınma Programı (UNDP) ve BM Dünya Gıda Programı (WFP) temsilcilerinin de varlığında tek taraflı olarak gerçekleştiği belirtildi. Umrani, Yemen hükümetinin, geçen yılın sonunda imzalanan Stockholm Anlaşması uyarınca gelir tahsilatı mekanizması ve maddenin gelirler üzerinde uygulanma mekanizmaları hakkında fikirler ortaya koyduğunu söyledi. Yetkili, toplantı gündeminin bir gün daha, yani Çarşamba gününe (bugüne) kadar uzatılabileceğine dikkati çekerek, Husilerle yapılan dolaylı görüşmelerin de hala devam ettiğini gösteren umut verici sonuçların olduğunu ifade etti.

Muhammed el-Umrani, Amman’da gerçekleşen dolaylı müzakerelerin, BM’nin Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in himayesinde tüm Yemenli tarafların görüşülen konularda fikir birliğine varmak için katıldığı bir toplantıda sonuçlanacağını vurguladı. Yetkili, “Amman’da şu ana kadar devam eden şey dolaylı müzakerelerdi. Özel Temsilcinin ekibi, her iki tarafla da 14 Mayıs’ta (Salı) ayrı ayrı bir araya geldi” dedi.

Umrani’ye göre ele alınan meseleler arasında, Hudeyde, Ras İsa ve el-Salif limanlarından sağlanan gelirler, bu gelirlerin nasıl harcanacağı, Hudeyde ve diğer şehirlerdeki kamu çalışanlarının maaşlarının ödenmesi konuları da yer aldı. Ürdün, bu yılın başlarında Yemen hükümeti temsilcileri ve Husiler arasında, BM’nin de himayesinde Yemenli esirlerin ve ölenlerin cesetlerinin karşılıklı değiştirilmesi konusunda 3 görüşmeye de ev sahipliği yapmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya