Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir'de iki eski başbakan yolsuzluk soruşturmasında ifade verdi

Cezayir'de iki eski başbakan yolsuzluk soruşturmasında ifade verdi

Cuma, 17 Mayıs, 2019 - 08:15
Ahmed Uyahya ve Abdulmelik Sellal
Cezayir/Boualem Goumrassa

Cezayir’de eski başbakanlarından Ahmed Uyahya ve Abdulmelik Sellal’ın yanı sıra aralarında dört eski bakan ve başkentin eski valisinin de bulunduğu üst düzey isimler, yolsuzluk soruşturmasında ifade verdi.

İki eski başbakan Uyahya ve Sellal ile birlikte, eski Maliye Bakanı Kerim Cudi, eski Ticaret Bakanı Ammara bin Yusuf, eski Su Kaynakları Bakanı Hüseyin Nasib, eski Ulaştırma Bakanı Amr Tou ve eski Cezayir Valisi Abdulkadir Zuh, iş adamı Ali Haddad ile ilişkili soruşturma kapsamında Sidi Muhammed Mahkemesi’nde ifade verdi.

Gözlemcilere göre Haddad, birkaç yıl içinde ülkenin önde gelen adamı ve büyük bir servetin sahibi haline nasıl geldiğini ayrıntılı şekilde anlattı ve mahkemeye bu süreçle ilgili kişilerin isimleri verdi.

Basında yer alan haberlerde, başka bakanların da ifade vermek üzere mahkemeye çağrılacağı belirtildi.

İstifa eden Cezayir eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika ile yakınlığıyla bilinen Haddad, Buteflika'nın istifa ettiği dönemde üzerinde yüklü miktarda dövizle Tunus sınırında yakalanmıştı.

Öte yandan Buleyde’deki Askeri Mahkeme, eski Anayasa Konseyi Başkanı Tayyib Bilayz’ı ülkedeki sembol isimlerle temasları hakkında ifade vermek üzere çağırdı.

Şarku’l Avsat’a konuşan bir yargıç, Bilayz’ın, eski Cumhurbaşkanı Buteflika’nın kardeşi Said Buteflika ile temasları hakkında ifade verdiğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya