Irak, Exxon Mobil çalışanlarının siyasi sebeplerden çekilmesine tepki gösterdi

Irak, Exxon Mobil çalışanlarının siyasi sebeplerden çekilmesine tepki gösterdi

Pazar, 19 Mayıs, 2019 - 12:30
: İşçiler, Basra’nın kuzeyindeki Nahran bin Ömer petrol sahasında yürüyor (AP)
Bağdat/Şarku’lAvsat

Irak Petrol Bakanı Samir Gadban bugün yaptığı açıklamada, ABD enerji şirketi Exxon Mobil'in Basra yakınlarındaki Batı Kurna -1 petrol sahasında çalışan personelin Irak'tan tahliye edilmesi kararını, ‘kabul edilemez ve adaletsiz’ olarak tanımladı.

Gadban yaptığı yazılı açıklamada, “Exxon Mobil'in Basra yakınlarındaki Batı Kurna -1 petrol sahasında görevli personelin Irak'tan geçici ya da ihtiyati olarak tahliye edilmesi, Güney Irak’taki petrol sahalarının güvenlik durumuyla veya tehditleri ile ilgili değil... Karar siyasi nedenlerden dolayı alındı” ifadelerini kullandı.

Iraklı yetkililer, Güney Petrol Şirketi ile petrol sahasının geliştirilmesi için uzun vadeli bir sözleşme imzalayan Exxon Mobil’in, yaklaşık 60 kişiden oluşan tüm yabancı personelini çektiğini bildirdi.

Bu tahliye kararı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Irak’taki Şii gruplarla bağları olan komşu İran’ın tehditleri olduğu iddiasıyla Irak'ta acil görevde bulunmayan tüm hükümet çalışanlarının ülkeyi terk etmesi emrini vermesinin ardından alındı.

Gadban, bu hafta şirket yetkilileri ile görüşmeden önce Exxon Mobil'e firmadan derhal güneydeki faaliyetlerine dönmesini talep ettiği bir mektup gönderdiğini söyledi.

Basra Petrol Şirketi Genel Müdürü İhsan Abdulcebbar yaptığı açıklamada, tahliyenin petrol üretiminden etkilenmeyeceğini ve çalışmaların Iraklı mühendisler sorumluluğunda devam ettiğini söyleyerek, günlük petrol üretiminin hala 440 bin varil olduğunu bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya