Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hekim: Bağdat, Washington ve Tahran arasında arabulucu olmalı

Hekim: Bağdat, Washington ve Tahran arasında arabulucu olmalı

Pazartesi, 20 Mayıs, 2019 - 07:30
Irak Ulusal Bilgelik Hareketi Başkanı Ammar el-Hekim (AFP)
Bağdat/Şarku'l Avsat

Irak Ulusal Hikmet Hareketi Lideri Ammar el-Hekim, yaptığı açıklamada ABD ve İran arasındaki gerilimin bölgedeki tüm ülkeleri endişelendirdiğini ve güvenliği tehdit ettiğini ifade etti.

Hekim, ABD’nin Bağdat Maslahatgüzarı Joey Hood ile gerçekleştirdiği görüşmede, “ABD ve İran arasındaki gerilim, bölgedeki tüm ülkeleri endişelendiriyor. Güven ve istikrarını tehdit ediyor. Her iki tarafın çatışmanın şiddetini azaltmak istedikleri yönündeki son açıklamalarından memnuniyet duyduk. İzin verin uygun çözümlere ulaşma ve bölge halklarını savaş zorbalığı ve abluka politikalarına karşı koruma konusunda ilk adımı atalım. Irak’ın taraflarla mevcut bulunan yakın ilişkileri görüşleri yakınlaştırma ve gerginliği sona erdirme için arabulucu rolü oynamasını sağlayabilir” şeklinde konuştu.

Ammar el-Hekim, Irak'taki diplomatik misyonların güvenliğinin, Irak devletinin sorumluluğunda olduğunu vurguladı. Diplomatik misyonların Irak'taki siyasi durum ve çalışanların ya da bu görevdeki vatandaşların Irak topraklarına ayrılmasına neden olan tüm etkenlerini ortadan kaldırarak ilerleme kaydetmesinin ardından güvenlik hakkında olumlu mesajlar gönderdiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya