BM’den Türkiye’ye Malezya'da tutuklanan 2 kişi hakkında çağrı

BM’den Türkiye’ye Malezya'da tutuklanan 2 kişi hakkında çağrı

Perşembe, 30 Mayıs, 2019 - 10:00
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cenevre/Şarku’l Avsat

Birleşmiş Milletler (BM)  İnsan Hakları Komisyonu, 2017 yılında Fethullah Gülen ile bağlantılı oldukları şüphesiyle Malezya'da gözaltına alınarak Türkiye'ye getirilen İsmet Özçelik ve Turgay Karaman'ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Akademisyen İsmet Özçelik ve okul müdürü Turgay Karaman, 2017 yılında Malezya tarafından sınır dışı edilmiş, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarının Malezya polisi ile beraber yaptıkları çalışma sonrası Türkiye'ye getirilmişti.

BM İnsan Hakları Komisyonu, karara uyması için Türk makamlarına 180 gün süre tanındığını açıklarken tazminat talebinde de bulundu.

Komisyon’un konuya ilişkin raporunda, "Devlet, şahısların serbest bırakılması ve yeterli tazminat ödenmesi yükümlülüğü altındadır" ifadesi kullanıldı. Türkiye'nin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne imza atan ülkelerden biri olduğunun altı çizildi.

Raporda ayrıca olağanüstü hal (OHAL) uygulaması ve iddia edilen suçların ‘ciddi ve karmaşık’ doğası nedeniyle Türkiye'nin bu konuda muafiyet istediği ancak Komisyon’un Türkiye'nin söz konusu şahısların nasıl bir tehdit oluşturduklarını henüz açıklamaması nedeniyle talebi reddettiği bilgisi de yer aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya