Irak: İdam cezası verilen Fransızlara dair herhangi bir anlaşmamız yok

Irak: İdam cezası verilen Fransızlara dair herhangi bir anlaşmamız yok

Salı, 11 Haziran, 2019 - 13:00
DEAŞ üyesi olmaktan idama mahkum edilen Fransızlar. (AFP)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak yargısından bugün yapılan açıklamada Irak ve Fransa hükümeti arasında, DEAŞ’a bağlı olma suçuyla idam cezasına çarptırılan Fransız vatandaşlarının cezalarının hafifletilmesi konusunda herhangi bir anlaşma olmadığı duyuruldu.

Açıklama Irak Yüksek Yargı Konseyi Sözcüsü Abdussettar Bayrakdar tarafından yapıldı.

Bayrakdar gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Irak mahkemelerinin uyguladığı yaptırımlar yalnızca Yargıtay tarafından incelemeye tabidir. Yargıtay, kanun uyarınca bu cezayı her suçun durumuna göre başka bir cezayla değiştirme yetkisine sahiptir. Bu hükümetler arasındaki anlaşmalara bağlı değildir.”

Irak yargısı Suriye’nin kuzeyinden Irak’a sevk edilen Fransız asıllı 12 DEAŞ üyesini idam cezasına çarptırmıştı.

Her ne kadar bu cezalarda birçok kez ayrımcılık yapıldığı öne sürülse de Fransa yaptığı açıklamalarda Irak’ın egemenliğine saygı duyduğunu bildirdi.

Fransa Adalet Bakanı Nicole Belloubet, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada Avrupa ülkeleri ile DEAŞ’a katılan yabancı teröristlerin yargılanması için Irak’ta uluslararası mahkeme kurulmasını görüştüklerini belirtti.

Fransız Bakan ayrıca bunun içişleri ve adalet bakanlarıyla Avrupa düzeyinde ileri sürülen bir konu olduğunu kaydetti.

Ancak Iraklı hukuk uzmanlarına göre Irak anayasası buna izin vermiyor.

Fransa, 1981 yılında idam cezasını kaldırdı ve uluslararası alandaki idam cezalarını kınayarak söz konusu uygulamanın terk edilmesi çağrısında bulundu.

Dün Suriye’nin kuzeyindeki kamplarda yaşayan 12 yetim çocuğu teslim alan Fransız yargısı bugün de 9 çocuk ve 3 DEAŞ üyesini Türkiye üzerinden aldı.

Bir başka kaynak söz konusu çocukların ve DEAŞ üyelerinin sınır dışı edilmeden önce Türkiye'deki bir gözaltı merkezinde tutulduğunu aktardı.

Yargıya yakın kaynaklar, 3 DEAŞ unsuzu arasında 36 yaşlarında iki kadın olduğunu ve ihtiyati gözetim alında bulunduklarını bildirdi. Yapılan açıklamalar mayıs ayının sonlarından bu yana 277 kişinin Fransa’ya iade edildiği yönünde.

Yargı kaynaklarına göre DEAŞ üyesi şahıs, eşi ve çocuklarını da yanına alarak Suriye’ye gitti. Ardından bir daha evlenen adam ikinci eşinin de çocuklarını yanına aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya