Trump, Joe Biden’a ‘bunak’ dedi

Trump, Joe Biden’a ‘bunak’ dedi

Çarşamba, 12 Haziran, 2019 - 07:45
ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da gerçekleşen basın toplantısı sırasında (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray bahçesinden yaptığı açıklamada, en güçlü rakiplerinden biri olan Joe Biden’a bunak diyerek, kendisinin adaylar arasında “zihinsel olarak en zayıf isim” olduğunu ifade etti.

Trump, eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde başkan yardımcılığı görevini yürüten Joe Biden için, “Farklı görünüyor. Farklı davranıyor, eskisinden daha yavaş. Bilmiyorum” diyerek Demokrat Parti’den aday olmak isteyen 20 kişiye değindi. Trump, “Diğerleri daha fazla canlı” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders ise geçtiğimiz günlerde, ABD'nin 2020 başkanlık adaylarından eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın, bir kampanya konuşması sırasında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u "diktatör ve tiran" olarak nitelendirmesi ve Başkan Donald Trump'ın Kim ile görüşmesini eleştirmesine ilişkin açıklama yapmıştı.

Trump'ın, Kuzey Kore medyası tarafından Biden'in "düşük zekalı bir ahmak" olarak adlandırılmasına katıldığını belirten Sanders, "Her iki liderin de eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden hakkında yapılan bu değerlendirmeye katıldığını düşünüyorum" dedi.
Seçim yarışı

Biden, 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşecek olan başkanlık seçimlerinde Trump’ın karşısındaki en güçlü rakip olarak görülüyor.

Iowa eyaletinin Ottumwa şehrinden destekçilerine seslenen Joe Biden, Trump’ın ekonomik politikaları üzerinden rakibine eleştirilerde bulunurken, 2016 yılında yapılan seçimlere şaibe karıştığını ifade etti.

Seçim kampanyasına başlamasından bu yana Joe Biden, ülkedeki önemli tartışmaların üstesinden gelmeye çalışırken, aynı zamanda 2016 yılında Trump tarafından kazanılan eyaletteki işçilerin oylarını alabilecek tek kişi olarak kedisini tanıtıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya