Japonya Başbakanı Abe İran’da

Japonya Başbakanı Abe İran’da

Çarşamba, 12 Haziran, 2019 - 13:00
Londra/Şarku’l Avsat

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Tahran ziyaretinde İran ile ABD arasındaki gerginliğin azaltılması ve Orta Doğu'da istikrarın sağlanması için görüşmeler yapmak amacıyla bugün Tahran’a ulaştı. İran, petrol yaptırımlarının hafifletilmesi için Japonya Başbakanı’ndan arabuluculuk talebinde bulundu.

İran devlet televizyonu IRIB, 14:00’da uçaktan inen Abe’nin görüntülerini yayınladı.

Abe, 1979’dan beri İran’ı ziyaret eden ilk Japon başbakanı oldu. Ziyareti, İran ile ABD arasında artan gerginliği ve Ortadoğu’da bir başka askeri anlaşmazlığın yaşanmasını önleme amacıyla yapıldı.

Reuters’ın haberine göre, İranlı üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada, “Japonya, İran ve ABD arasındaki mevcut gerilimi hafifletmeye katkıda bulunabilir. İyi niyet çerçevesinde, ABD ya haksız petrol yaptırımlarını kaldırmalı, muafiyetleri uzatmalı ya da yaptırımları askıya almalıdır” dedi.

Bir başka yetkili yaptığı açıklamada “Abe önemli bir arabulucu olabilir” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay Japonya’ya yaptığı ziyarette Abe'in İran’a katkısını memnuniyetle karşıladı.

ABD ile İran arasındaki gerginlikler, ABD’nin İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan bir yıl önce çekilmesinin ardından geçtiğimiz bir ay içinde arttı.

Washington Mayıs ayının başından bu yana yaptırımları sıkılaştırarak, ülkelere ve şirketlere İran petrol ithalatını durdurmalarını ya da küresel finansal sistemden çıkarılacaklarını söyledi.

ABD’li yetkililer, İran’ın tehditlerine karşı koymak için bölgeye bir uçak gemisi ve roketatar gönderdi.


Editörün Seçimi

Multimedya