Boris Johnson adaylık kampanyasını başlattı

Boris Johnson adaylık kampanyasını başlattı

Perşembe, 13 Haziran, 2019 - 14:45
Londra/Şarku'l Avsat

İngiltere Başbakanı Theresa May’in Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etmesinin ardından boşalan koltuğa oturmak için kolları sıvayan İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson dün kampanyasını resmen başlattı.

May’in yerine geçmesi muhtemel 10 aday arasında en şanslı isim olarak gösterilen Boris Johnson, Brüksel ile anlaşma sağlansa da sağlanmasa da Brexit’i uygulayacağını söyledi. Johnson, seçim kampanyasını başlatmadan önce yaptığı açıklamada “Kaybettiğimiz 3 yılın ardından 31 Ekim’de Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmamız gerekiyor” dedi. Johnson ayrıca başarısızlığın Muhafazakar Parti’nin gelecek seçimleri kaybetmesine ve bu durumun İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn’in işine yarayacağına dikkat çekti. Eski Dışişleri Bakanı, “Gecikme, yenilgi demek. Gecikme Corbyn demek” ifadesini kullandı.

Ülke siyasetindeki muhafazakarların bir kısmının desteğini alan muhalefetteki milletvekilleri de AB'den anlaşmasız ayrılma girişimlerini engellemek için Avam Kamarası'na bir mutabakat sundu.


Editörün Seçimi

Multimedya