Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cubeyr: İran’ın Umman Körfezi’ndeki saldırının arkasında olduğu konusunda şüphe yok

Cubeyr: İran’ın Umman Körfezi’ndeki saldırının arkasında olduğu konusunda şüphe yok

Cuma, 14 Haziran, 2019 - 07:30
Suudi Arabistan Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el- Cubeyr (Şarku'l Avsat)

Suudi Arabistan Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el- Cubeyr, bugün yaptığı açıklamada, Riyad’ın Washington ile Tahran’ın Umman Körfezi’ndeki iki tankere gerçekleştirilen saldırının arkasında olduğu konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Cubeyr, CNN ağına yaptığı açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bu konuda anlaşmazlığa düşmemiz için herhangi bir neden yok. Pompeo ile hem fikiriz. İran’ın bu konuda sabıkası bulunuyor. İran, akılcı davranışlar sergilemiyor. Bir devlet mi yoksa devrim mi olduğuna karar vermeli. Washington, Riyad'a silah satmasaydı, bölgeye daha fazla ABD askeri göndermek zorunda kalacaktı” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’ın çıkarlarını savunacağına vurgu yapan Cubeyr, “Hiç kimse savaş çıkmasını istemiyor. Ancak iş İran’da bitiyor. Nükleer bir güç elde ettiği takdirde diğer ülkeler de bunu isteyebilir” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya