ABD yetkilisi: İran, tankerlerden önce ABD İHA’sına saldırdı

ABD yetkilisi: İran, tankerlerden önce ABD İHA’sına saldırdı

Cumartesi, 15 Haziran, 2019 - 11:45
Umman Körfezi’ndeki tankere düzenlenen saldırı sonrasında çıkan yangın. (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD’li bir yetkili tarafından yapılan açıklamada, perşembe günü Umman Körfezi’ndeki petrol tankerine saldırı düzenlenmeden birkaç saat önce, İran unsurlarının iki petrol tankerine yaklaştığı tespit eden ABD İnsansız hava aracına (İHA) füze fırlattığını belirtti.

Yetkili CNN’e yaptığı açıklamada, İHA’nın vurulamadığı ve füzenin denize düştüğü bilgisini verdi.

Yetkili, füze fırlatılmadan önce MQ-9 Reaper tipi insansız hava aracının tankerlere yanaşan İran botlarını tespit ettiğini belirterek İHA’nın botlardan fiili bir saldırı yapıldığını görüntüleyip görüntülemediğine dair bir açıklamada bulunmadı.

Yetkili ayrıca saldırıdan günler önce Kızıl Deniz’de Reaper tipi ABD insansız hava aracının Husi milisler tarafından fırlatıldığı tahmin edilen füze tarafından düşürüldüğünü aktardı.

ABD Başkanı Donald Trump, cuma günü yaptığı açıklamada ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yayınlanan bir videoya işaret ederek Umman Körfezi'ndeki petrol tankerlerine düzenlenen saldırının arkasında İran’ın olduğuna dair işaretler bulunduğunu söyledi.
Trump, Fox News’e verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Bunu İran yaptı. Patlamamış mayınları ve gemiyi incelediğimizde bunun arkasında İran’ın olduğunu görüyoruz. Hürmüz Boğazı kapatılmayacak. Kapansa bile bu uzun sürmeyecek.”

Trump, İran'ın söz konusu eylemlerinin nasıl durdurulacağına dair yöneltilen soruyu da  "Göreceğiz" diye cevapladı. Ayrıca Tahran’ın nükleer silahlanmasını engelleme vaadini de bir kez daha yineledi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada İngiltere’nin Umman Körfezi’ndeki petrol tankerlerine düzenlenen saldırı hakkındaki değerlendirmede İran ordusundan bir bölüğün sorumlu olduğu sonucuna ulaştıklarını belirtti. Bakanlık açıklamasında “Petrol tankerlerine yapılan saldırıdan başka hiçbir ülke ya da taraf sorumlu olamaz” ifadesine yer verdi.

Avrupa Birliği de konuya dair bilgilerin toplandığını ve durumun değerlendirildiğini belirtti. Moskova ise değerlendirmeleri ‘aceleci’ olarak nitelendirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya