Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Huawei: Şirket geliri tahmini 30 milyar dolar azalacak

Huawei: Şirket geliri tahmini 30 milyar dolar azalacak

Pazartesi, 17 Haziran, 2019 - 11:00
Çinli teknoloji devi Huawei’nin logosu (AFP)
Pekin/Şarku’l Avsat

Çinli teknoloji devi Huawei'nin kurucusu ve başkanı Ren Zhengfei, şirket gelirlerinin önümüzdeki iki yıl içerisinde tahmini 30 milyar dolar düşeceğini belirtti.

Ren Zhengfei açıklamasında, Huawei’nin bu kriz ortamından daha güçlü çıkacağını belirterek, insan ve toplumun gelişimine katkıda bulunmak adına Ar-Ge yatırımlarını her zaman muhafaza edeceklerini söyledi.

Bloomberg’in haberine göre, Huawei uluslararası akıllı telefon satışlarında yüzde 40 ila yüzde 60 düşüşe hazırlanırken, Zhengfei açıklamasında, ABD yaptırımlarının şirketin büyümesini yavaşlatabileceğini dile getirdi.

ABD ve Çin arasında başlayan ticaret savaşında yaptırımlara maruz kalmadan önce Huawei’nin geliri 100 milyar doları aşmıştı.

Washington hükümeti, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei’yi, ABD tedarikçilerinin şirket ile anlaşma yapmasını yasaklayarak kara listeye aldı. ABD, Huawei’nin ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğunu düşünüyor.
Huawei, Çin’e odaklanmayı hedefliyor

Pekin’deki kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre Huawei, denizaşırı ülkeler için ürettiği son model Honor 20'yi pazardan çekme seçeneğini değerlendiriyor.

Şirket Honor 20’yi, 21 Haziran’da İngiltere ve Fransa dâhil olmak üzere Avrupa’nın bazı bölgelerinde satışa çıkarmaya hazırlanıyordu.

Kaynak, şirket yöneticilerinin yeni telefon satışlarını takip edeceğini belirterek, satışların zayıf olması durumunda sevkiyatların durdurabileceğini söyledi.

Bloomberg, Huawei’nin deniz aşırı ülkelerdeki düşük satışları dengelemek adına 2019 yılında Çin akıllı telefon pazarının yarısını kontrol etmeyi amaçladığını aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya