ABD'de 1 milyar dolar değerinde 16 ton kokain ele geçirildi

ABD'de 1 milyar dolar değerinde 16 ton kokain ele geçirildi

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 07:00
ABD gümrüğü ve rıhtımdaki sınır koruma
New York/Şarku’l Avsat

ABD’nin Pensilvanya eyaletindeki Philadelphia şehrinde bulunan Packer Marine Terminal Limanı'na yanaşan bir kargo gemisine yapılan baskında 1 milyar dolar değerinde 16 ton kokainin ele geçirildi.

Philadelphia’nın Doğu Bölge Başsavcısı William Maxwell, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu ABD tarihinde ele geçirilen en büyük miktaruyuşturucu” ifadelerini kullandı. Maxwell, gemi mürettebatının gözaltına alındığını belirtti.

Basında yer alan haberlere göre uyuşturucu, ABD'ye gelmeden önce Bahama adaları Şili ve Panama'ya da uğrayan Gayane adlı gemide ele geçirildi.

Baskın, ABD yetkililerinin Mart ayında New York Limanı’nda gerçekleştirdiği ve 1.5 ton kokainin ele geçirildiği operasyonun ardından gerçekleşti.

ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA), 2018 yılına ait bir raporda, 2016 ve 2017 yıllarında uyuşturucu kullanımının arttığına işaret etti. Ülkedeki uyuşturucuların yüzde 93’ü Kolombiya, yüzde 4’ü ise Peru’dan geliyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin açıklamasına göre ABD dünyada en çok uyuşturucu tüketen ülkedir ve 2017 yılında günde ortalama 197 aşırı dozdan hayatını kaybetmiştir.


Editörün Seçimi

Multimedya