ABD’den Hindistan’a Huawei uyarısı

ABD’den Hindistan’a Huawei uyarısı

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 11:15
Çin’in Shenzhen şehrinde bulunan Huawei Genel Merkez binası (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat

Washington, Hindistan’a ABD teknolojilerini Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei’ye aktarmaması için uyarıda bulundu.

Bloomberg’in yerel basında yer alan haberlerden aktardığı bilgilere göre ABD yönetimi, Hindistan Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği bir mektupta, Huawei’ye Amerikan menşeili herhangi bir ekipman veya ürün tedarik edildiğinin tespit edilmesi halinde yaptırımla karşı karşıya kalabileceklerini bildirdi.

ABD merkezli Microsoft Şirketi’nin işletim sistemi Windows Mobile ve yine ABD’li şirket Intel'in ürettiği işlemcileri kullanan Huawei, büyük ölçüde ABD’li teknoloji üreticilerine bağımlı.

Trump yönetimi, geçtiğimiz aylarda, Çin merkezli Huawei’nin ABD Ticaret Bakanlığı'nın izni olmadan ABD’li şirketlerle çalışmasını engelleyen bir yaptırım kararı aldı. Bu karar, Huawei’nin ihtiyacının çoğunu karşıladığı Qualcomm, Intel, Google ve Microsoft gibi teknoloji şirketlerinden artık ABD teknolojisini almaya devam edemeyeceği anlamına geliyor.

Huawei tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, ABD’nin yaptırımları nedeniyle şirketin önümüzdeki iki yıl içinde uğrayacağı kaybın 30 milyar dolar olarak tahmin edildiği ve üretimi düşürme kararı alındığı bildirildi. 

Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei, şirketin, Çin’in Shenzhen şehrinde bulunan genel merkezinde yaptığı toplantıda, şirketin önümüzdeki iki yıl boyunca üretimini düşüreceğini ve bu nedenle şirket kârının 30 milyar dolar azalacağını belirtti. Satışların yüzde 40 oranında düştüğünü aktaran Ren, üretim kararından etkilenecek hatlarla ilgili detay vermedi.

Huawei'nin 2018'deki net kârı 100 milyar doların üzerinde olarak belirlenmişti. Fakat Huawei Grubu’nu ABD yönetiminin uygulamaları nedeniyle ‘hasar gören ancak uçamaya devam eden bir uçağa’ benzeten ve şirketin eski haline yeniden döneceğini vurgulayan Ren, “2021 yılında gücümüzü yeniden kazanacağız ve insanlığa hizmet etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya