Rusya: ABD’nin Ortadoğu ekonomi planının sonuçları olumsuz olacak

Rusya: ABD’nin Ortadoğu ekonomi planının sonuçları olumsuz olacak

Perşembe, 27 Haziran, 2019 - 12:30
Jared Kushner, Manama Çalıştayı açılış oturumunda konuşurken bir kare (Reuters)
Moskova/Şarku'l Avsat

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin Ortadoğu’ya yönelik ekonomi planının sonuçlarının ‘olumsuz’ olacağı belirtildi.

Rus ‘İnterfaks’ haber ajansına göre ABD söz konusu planla İsrail-Filistin çatışmasında, Filistin topraklarının ve komşu Arap ülkelerinin ekonomisini teşvik etmek için 50 milyar dolarlık küresel bir yatırım fonu oluşturmaya ve Batı Şeria’yı Gazze Şeridi’ne bağlayan bir koridor kurmaya çalışıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, geçen salı günü Manama Çalıştayı’nın açılışında yaptığı açıklamada İsrail-Filistin çatışmasını çözme kapsamında ‘yüzyılının fırsatı’ olarak nitelediği ABD barış planının ekonomik yönlerine işarette bulundu.

Kushner, ekonominin barışı sağlamak için ‘gerekli bir ön şart’ olduğunu belirterek “Ekonomik gidişat konusundaki fikir birliği daha önce çözümlenemeyen siyasi sorunların sona ermesi için bir ön koşulu oluşturuyor” dedi. Kushner, Filistin halkının ekonomik büyümesi ve refahının ve çatışmada İsrail halkının güvenliğinin Filistin halkının saygınlığını garanti edecek kalıcı ve adil bir siyasi çözüm olmadan mümkün olmadığını ifade etti.

Jared Kushner, siyasi çözüm olmaksızın ekonomi hakkında müzakere etmeyi reddeden Filistinlilere, “Geçmişte sizi hayal kırıklığına uğratanların söylediklerine rağmen ABD sizden vazgeçmedi” dedi.

Kushner, ‘Yüzyılın Anlaşması’ planının, liderlerin cesaret etmesi halinde ‘yüzyılın fırsatı’ olabileceğine işarette bulundu. Planın, bu bölgeyi çatışmaların kurbanı olmaktan fırsat çeken bir alana dönüştürmeyi hedeflediğini belirten Kushner, anlaşma kapsamında 10 yılda 50 milyar dolarlık bir yatırım paketi uygulanacağını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya