Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Erdoğan: Trump, S-400'lerle ilgili yaptırım olmayacağını söyledi

Erdoğan: Trump, S-400'lerle ilgili yaptırım olmayacağını söyledi

Cumartesi, 29 Haziran, 2019 - 14:00
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Osaka’da konuşurken (AFP)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi kapsamında bulunduğu Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen basın toplantısında S-400'lerle ilgili soruya, "Trump'tan yaptırım olmayacağını dinlemiş olduk" dedi.  

Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, yaptırım uygulanmayacağına işarette bulunarak, “Sayın Trump, bugün, bu konuya açıklık getirdi. Böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden dinlemiş olduk” dedi. Türkiye ve ABD’nin stratejik iki ortak olduğunu söyleyen Erdoğan, hiç kimsenin Türkiye’nin egemenlik haklarına müdahalede bulunamayacağının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD tehditlerine rağmen anlaşmanın tamamlandığını söyleyerek, S-400'ler için kesin teslimat tarihinin Temmuz ayının ilk yarısında başlayacağını söyledi.

Ülkesinin, eski Patriot füzelerini almak için ABD eski Başkanı Barack Obama'nın yönetimi ile görüşmelerde bulunduğunu yineleyen Erdoğan, “Ancak Kongre anlaşmanın devam etmesine izin vermedi” dedi.

Washington, Ankara’ya Rus füze sistemini satın almayı durdurması için Temmuz ayı sonuna kadar süre vererek, aksi halde şu an ABD’de F-35 uçakları ile ilgili eğitim alan Türk pilotlarının sınır dışı edileceğini söylemişti. Ayrıca bu uçaklar için parça üretimi yapan Türk şirketleri ile imzalanan sözleşmelerin iptal edilmesi tehdidinde bulunmuştu.

Erdoğan, ayrıca “F-35 konusunda, ABD'ye ödemede bulunduk. Bir üretici değil, ortak üreticiyiz. 4 tane uçak verildi, toplamda 116 uçak alacağımız var. Ödemeler yapılır, beklenti içindeyiz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya