Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AB Dış İlişkiler Temsilciliği’ne seçilen Borrell, İsrail’i rahatsız etti

AB Dış İlişkiler Temsilciliği’ne seçilen Borrell, İsrail’i rahatsız etti

Cumartesi, 6 Temmuz, 2019 - 07:00
Tel Aviv/Şarku’l Avsat

İtalyan Dışişleri Bakanı Federica Mogherini’nin ardından İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell'in Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilciliği görevine seçilmesi, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nda hayal kırıklığı yarattı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen İsrail Hume gazetesi, Borrell’in önceden İsrail’in samimi bir dostu olduğunu belirtti. Ancak daha sonra Borrell’in İsrail’i eleştirmeye başladığını haber yapan gazete, aslında İsrail’in beklentisinin Borrel’in AB Bakanı seçilerek, sağcıların temsil düzeyinin artması olduğunu vurguladı.

Gazete’nin haberinde şu ifadeler yer aldı;

“Mogherini, İsrail çevrelerinde sevilmeyen bir temsilciydi. Çünkü İran’a ve nükleer anlaşmaya inatla destek veriyordu. Aynı zamanda Filistinlileri destekliyordu. Bu durumun değişeceğine dair bir umut vardı. Ancak Borrell ve diğer atanmalarla birlikte görünüyor ki İsrail ve ABD karşıtı hat ilavelerle birlikte süreceğine dair sinyal veriyor.”

Gazete, geçtiğimiz yıl AB’ye tek başına İspanya’nın bunu gerçekleştirme imkanı olmamasına rağmen Filistin devletinin tanınmasıyla ilgili bir öneri sunduğunu da hatırlattı. Ancak önerisi birlikten geçmedi.

Gazete, Borrell’in daha önce yaptığı konuşmalardan birinde, “ABD’nin bağımsızlık elde etmek için tek yaptığı şey Kızılderilileri öldürmekti. Ondan sonra işler kolaydı” açıklamasını hatırlattı. Yine Körfez’de ABD ile İran arasındaki krizde Mayıs ayında dikkat çeken sözlerine de yer verildi. Borrell, ülkesinin Körfez’deki fırkateyninin ABD savaş uçaklarının bulunduğu bölgeden çekilmesini istemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya