İngiltere Merkez Bankası ‘anlaşmasız Brexit’in riskleri hakkında uyardı

İngiltere Merkez Bankası ‘anlaşmasız Brexit’in riskleri hakkında uyardı

Perşembe, 11 Temmuz, 2019 - 15:00
​İngiltere Merkez Bankası (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat

İngiltere Merkez Bankası (BoE), İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız çıkması (Brexit) ile ilgili risklerin arttığını belirterek, bu risklerin sterlin kuru da dahil olmak üzere hisse senetleri, şirket ve devlet tahvilleri ile emlak fiyatlarının değer kaybetmesine yol açabileceği konusunda uyardı.

BoE'nin Finansal İstikrar Raporu'nda "Brexit'in anlaşmasız gerçekleşmesi halinde sterlin kuru da dahil olmak üzere hisse senetleri, şirket ve devlet tahvilleri ile bankların borçlanma maliyetlerinin sert şekilde bu duruma uyum sağlaması beklenmektedir. Bu durum, hane halkı ve işletmeler için finansal koşulları sıkılaştıracaktır" denildi.

Raporda, büyük bankaların, düzensiz Brexit ile çakışacak olan  küresel ticaret savaşında hayatta kalma gücüne sahip olduğuna vurgu yapılırken, bankacılık sisteminin güçlü seyretmeye devam ettiği kaydedildi.

Söz konusu rapora göre  özellikle ABD, Avrupa ve diğer ülkelerdeki borçlu şirketlerin sayısındaki büyük artış çerçevesinde ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimleri küresel finansal risklerini de artırdı.

İngiltere, Ekim ayı sonuna kadar Brexit’i gerçekleştirmesi bekleniyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, anlaşmasız Brexit’in İngiltere ekonomisine etkileri konusunda uyararak,  İngiltere'nin resesyona girebileceğini ifade etti.

Açıklamaya göre İngiltere Başbakanı Theresa May’in istifasına ek olarak Muhafazakar Parti’nin Avrupa seçimlerindeki zayıf performans nedeniyle anlaşmasız Brexit en olası senaryo haline geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya