The Sunday Times: İngiliz polisi diplomatik yazışmaları sızdıran kişiyi tespit etti

The Sunday Times: İngiliz polisi diplomatik yazışmaları sızdıran kişiyi tespit etti

Pazar, 14 Temmuz, 2019 - 11:45
İngiltere'nin eski Washington Büyükelçisi Kim Darrock (AP)
Londra/Şarku’l Avsat

İngiliz The Sunday Times gazetesi, İngiltere'nin Washington eski Büyükelçisi Kim Darrock’un ABD ile diplomatik gerilime yol açan gizli diplomatik yazışmalarını sızdırdığından şüphelenilen kişinin, İngiliz polisi tarafından tespit edildiğini duyurdu.

İngiliz Daily Mail gazetesi tarafından geçtiğimiz hafta sızdırılan yazışmalara göre Darroch, ABD Başkanı Donald Trump yönetimine ‘beceriksiz’ demişti.

ABD Başkanı Trump, sızan bu yazışmalar karşısında öfkelenerek, Darroch’a yönelik ‘aptal bir adam’ ifadeleri ile sert eleştiriler yöneltmiş, bunun ardından İngiliz Büyükelçi istifa etmişti.

İngiliz yetkililer, söz konusu sızıntıdan kimin sorumlu olduğunu belirlemek için soruşturma başlatmış, soruşturma terörle mücadele ekipleri tarafından yürütülmüştü.

The Sunday Times gazetesi, hükümet kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, söz konusu soruşturma neticesinde bir şüphelinin tespit edildiğini ve yazışmaların sızmasının yabancı bir devlet tarafından yapılmadığı bilgisi yer aldı.

Habere göre ismi açıklanmayan kaynak, “Yazışmaları kimin sızdırdığını tespit ettiklerine inanıyorum. Şu an yargıya sunulmak üzere dava oluşturma sürecindeler. Bu kişi tarihsel dosyalara erişimi olan biriydi” ifadelerini kullandı.

The Sunday Times ve Daily Mail gazetesi, İngiliz hükümeti İletişim Ajansı’ndaki istihbarat yetkililerinin de e-posta ve telefon kayıtlarını inceleyerek, şüpheliyi tespit etmek üzere soruşturmaya katıldığını belirtti.
Yeni yazışmalar yayımlandı

Daily Mail, ayrıca İngiliz Büyükelçi’nin başka yazışmalarını da yayımladı.

Habere göre Darroch, Mayıs 2018'de İngiliz hükümetine, Trump'ın ‘kişisel nedenlerle’ tek taraflı olarak İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmeye karar verdiğini belirten bir mail gönderdi.

Darroch, söz konusu yazışmasında, Trump’ın anlaşmadan ABD eski Başkanı Barrack Obama tarafından imzalanması nedeniyle çekildiğini iddia ederek, ABD yönetiminin bu eylemini ‘diplomatik sabotaj’ olarak nitelendirdi.

İngiltere’nin en yüksek rütbeli terörle mücadele şefi ise sızan diğer belgeleri yayınlamanın Devlet Sırları Yasası’nın ihlali anlamına geleceğini belirterek bu konuda medyayı uyardı.


Editörün Seçimi

Multimedya