Yemen’de taraflar Hudeyde Limanı’nda ortak komite toplantılarına yeniden başladı

Yemen’de taraflar Hudeyde Limanı’nda ortak komite toplantılarına yeniden başladı

Pazartesi, 15 Temmuz, 2019 - 09:45
Lollesgaard (ortada solda), dün Hudeyde limanındaki bir gemide meşru hükümet ve Husi temsilcilerinin katıldığı bir toplantıya başkanlık ediyor (AFP)
Aden/Ali Rebi

Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi (RRC) Başkanı General Michael Lollesgaard, hükümet ekibinin ve İran destekli darbeci Husi temsilcilerinin katılımıyla Hudeyde Limanı’ndaki bir gemide, ortak komite toplantılarını yeniden başlattı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Batı Kıyısı Kurtuluş Operasyonları Sözcüsü Vaddah el-Debiş, RRC Başkanı General Lollesgaard’ın Tuğgeneral Sağir bin Aziz başkanlığındaki hükümet ekibiyle bir araya geldiğini açıkladı.

Tuğgeneral Sağir bin Aziz, daha önce Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda, Hudeyde açıklarındaki bir gemide RRC toplantılarının gerçekleştirileceğine atıfta bulunmuş ve isyancı milis unsurlarının Hudeyde şehri dâhilindeki bütün geçitleri kapattığını dile getirerek, General Lollesgaard’ın hareketini kısıtladıklarını belirtmişti. Bununla birlikte alaycı bir ifadeyle, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi’nden, General Lollesgaard’ın hareketini kısıtladığı ve hükümet ekibiyle görüşmesini engellediği için Husi milislerine teşekkür etmesini beklediğini söylemişti.

Vaddah el-Debiş Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, gerçekleştirilen ikili toplantı sırasında hükümet ekibinin Lollesgaard’a, Husi milisleri tarafından son dönemde gerçekleştirilen tüm tek taraflı eylemleri reddettiğini ilettiklerini ve üçlü denetim tarafından kararlaştırılan hususlar doğrultusunda yapılanların hızlıca gözden geçirilmesi çağrısında bulunduğunu belirtti.

Batı Kıyısı Kurtuluş Operasyonları Sözcüsü Vaddah el-Debiş, Tuğgeneral Sağir bin Aziz’in General Lollesgaard’a “bunun Hudeyde anlaşmasının uygulanması için son bir fırsat olacağını bildirdiğini ve milislerin uzlaşmaz tutumları dolayısıyla çıkarmış oldukları engellerin geçmiş tüm kapıları kapattığını vurguladığını” dile getirdi. Kararlaştırıldığı şekliyle hükümet ekibinin 4:45'te Hudeyde Limanı yakınında bulunan gemiye ulaştığını ifade eden el-Debiş, Husi milislerinin toplantıya zamanında gelmediklerini belirtti.

Anlaşmanın üzerinden geçen sürenin ardından taraflar arasında ilk kez ortak bir toplantı gerçekleştirildi. Söz konusu ortak toplantı, milislerin limanlardan çekilme oyununu protesto eden hükümet ekibinin toplantıya katılmayı reddetmesinin ardından General Lollesgaard’ın milis temsilcileri ile toplantı yapmakla yetinmesinin ardından geldi.

RRC başkanlığı görevini üstlenen Danimarkalı General Lollesgaard, Hollandalı eski General Patrick Cammaert’in yerine getirilmişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) RRC’nin görevini tamamlaması için 6 aylık bir süre belirlemişti. Bununla birlikte misyonun 75 gözlemciden oluşmasına rağmen milisler tarafından çıkarılan engeller dolayısıyla 60 gözlemci Hudeyde’ye ulaşamamıştı. General Lollesgaard, BMGK’ya verdiği son brifingde, Husilerin Salif ve Ras-İsa limanlarından çekildiklerini, fakat orta ve hafif silahlar taşıyan yüzlerce unsurun hala limanlarda bulunduğunu söylemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya