AB, Türkiye'ye yönelik Kıbrıs konulu yaptırım paketini onayladı

AB, Türkiye'ye yönelik Kıbrıs konulu yaptırım paketini onayladı

Salı, 16 Temmuz, 2019 - 06:45
Londra/Şarku’l Avsat

Avrupalı bazı kaynaklar, Avrupa Birliği'nin (AB), Türkiye'nin Kıbrıs karasularında gerçekleştirdiği sondaj çalışmalarını gerekçe göstererek yaptırım paketini onayladığını açıkladı.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Brüksel’deki 28 ülkenin katıldığı dışişleri bakanları toplantısı sonrası, “Türkiye ile ilgili kesintiler konusunda anlaşmaya varıldı. Resmi açıklama birkaç saat içinde yapılacak’’ dedi.

Kaynaklar, Ankara’ya yönelik en ağır cezanın, birliğin Türkiye’yi AB üyeliğine hazırlamada siyasi reformlardan tarım projelerine birçok konuda yapacağı reform çalışmaları için ayırdığı 145 milyon 800 bin euroluk fonu kesmesi olacağını dile getiriyor.

Avrupa Birliği son olarak da Ankara ile üst düzey müzakereleri kesmeyecek ancak azaltacak.

AB, Haziran ayında Türkiye’yi Kıbrıs açıklarında petrol arama faaliyetleri yürütmemesi konusunda uyarmıştı. AB üyesi Kıbrıs Rum Yönetimi gelecekte Türkiye’ye yönelik daha sert yaptırımlar uygulanması konusunda birliğe baskı yaparken, AB ise Türkiye'nin Akdeniz'deki çalışmalarını "kabul edilemez" olarak nitelendirmişti. 

Adanın güney kısmı Rumların kontrolünde iken, Ankara, Kıbrıs kara sularının bazı bölümlerinde Türkiye ve KKTC’nin hak sahibi olduğunu belirtiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya