Fransa Balkanlar'a geri dönüyor: Macron Sırbistan’da

Fransa Balkanlar'a geri dönüyor: Macron Sırbistan’da

Salı, 16 Temmuz, 2019 - 09:15
Belgrad/Şarku’l Avsat

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya ve Çin’in Balkanlarda artan nüfuzuna karşı Fransa’nın bölgedeki rolünü güçlendirmek amacıyla Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı ziyaret etti. Ancak ziyaret, Sırbistan'ın Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliği ya da Kosova ile diyaloğa girilip girilmeyeceği gibi AB’nin önünde duran meselelerden dolayı ilerleme kaydedemedi.

Fransız haber ajansı AFP, ziyaretin Fransız-Sırp dostluğunu canlandırma fırsatı yakaladığını belirtti. Ajansa göre Belgrad'ın eski topraklarının bağımsızlığını tanımamaya devam eden Fransa, Sırbistan ile Kosova arasındaki "diyalogun yeniden başlatılmasının" öneminin altını çizdi. Macron’un AB çalışma mekanizması yenilenmeden önce birliğin genişlemesine karşı olduğu biliniyor.
Diplomatik skandallar dizisi

Sırp tarafında ise Cumhurbaşkanı  Aleksandar Vucic 11 Kasım'daki diplomatik bir skandalla sonuçlanan Paris'te aldığı mütevazı resepsiyona karşılık verircesine konuklarına dikkat çekici bir karşılama töreni hazırlamış görünüyor. Vucic, Fransa’nın yaptığı diplomatik bir hata ile ikinci mevkiye oturtulurken Kosovalı mevkidaşı Haşim Taci, Macron, Putin ve Trump ile aynı mevkide oturtulmuştu.

Vucic, mekanı terk ettikten sonra misafirin nasıl karşılanacağını göstermek üzere Macron’u büyük bir törenle karşılama kararı aldı. Bu bağlamda, Sırp hükümeti dün akşam Fransız-Sırp dostluğunun onuruna yaklaşık on bin kişiyi davet etti. Macron, Belgrad'ın merkez parkında restore edilen ve "Fransa'yı sevdiğimiz gibi sev" sözlerinin yazılı olduğu bir anıtın açılışını yapacak. Elysee Sarayı resepsiyona gerçekleşmeden önce övgüde bulundu.

Daha öncede 17 Ocak 2019’da ülkeye gelen Sırbistan dostu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırp polisine göre 120 binden fazla kişinin katılımıyla karşılanmıştı. Siyasi yorumcular, Macron için de böyle bir karşılama yapılacak olmasının siyasi dengeyi sağlayacağını düşünüyor. Zira onlara göre devir Macron’un devri.

Yorumcuların belirttiğine göre Belgrad üç şeyin netleştirilmesini bekliyor: Sırbıstan’ın AB’ye katılımı, Fransa’nın Balkanlardaki rolü ve Kosova sorunu. Vucic bu ziyaretten mümkün olduğu kadar istifade etmeyi istiyor.

Öte yandan Balkanlar, Pekin'in ekonomik yeteneklerini geliştirmek için Çin'in iddialı yeni İpek Yolu projesinde önemli bir bağlantı. Sembolik faizli kredilerle Çin, bölgedeki altyapı ve sanayi projelerindeki varlığını artırıyor. 2007-2017 yılları arasında Pekin, üçte biri Sırbistan için ayrılan bölgede toplam 12 milyar avroluk kredi vereceğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya