Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hariri’den UNIFIL-Lübnan Deniz Kuvvetleri işbirliği ziyareti

Hariri’den UNIFIL-Lübnan Deniz Kuvvetleri işbirliği ziyareti

Salı, 16 Temmuz, 2019 - 10:30
Hariri UNIFIL komutanı ile
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, ülkesinin 1701 ve 2433 sayılı kararı yerine getirme taahhüdünü yeniledi. Lübnan deniz kabiliyetlerini güçlendirmek ve geliştirmek konusunda alınmış bu kararlarla ilgili Hariri, “Güvenlik Konseyi'nin 1701 sayılı kararıyla ilgili tüm hükümleri tam olarak uygulama zamanı geldi” dedi.

Hariri, dün  Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL)'in Beyrut Deniz Komutanlığı’nı ziyaret etti. UNIFIL Komutanı General Stefano Del Col Başbakan'a Lübnan sularındaki deniz komutanlığının faaliyetleri hakkında kısa bir bilgi verirken aynı zamanda koordinasyonla yapılan ortak denizcilik eğitimi tatbikatları hakkında da bilgilendirdi.

Lübnan Deniz Kuvvetleri Donanması ile UNIFIL, Lübnan Deniz Kuvvetleri’ni güçlendirmeyi ve Lübnan deniz şeridinin ve karasularının kontrolünü sağlamayı amaçlamaktadır.

Hariri, “Buradaki varlığım, Lübnan’ın deniz kabiliyetlerini güçlendirmek ve geliştirmek için bir plan geliştirmesini öngören Karar 1701 ve Karar 2433’e olan bağlılığımı ve taahhüdümü tekrar doğrulamak içindir. Geçen hafta bu planın son aşamalarında bilgilendirildiğimi ve UNIFIL'in görev süresinin yenilenme tarihi olan 31 Ağustos'tan önce Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmasını sağlamak için elimden geleni yapacağımı bildirmekten dolayı mutluyum” dedi.

Bu planın Devlet Güvenlik kurumlarını güçlendirmek ve terörist faaliyetler, yasadışı göç, insan ticareti ve kaçakçılık ile mücadele etmek için uygulandığını söyleyen Hariri, UNIFIL’in Lübnan’ın karasuları üzerindeki yetkisini sürdürmek için önceliklerinden biri olduğunu belirtti ve ekledi: “Deniz sınırlarımızla ilgili müzakerelere başlamak için çok çalıştığım bir zamanda, bu konu ve müzakerelerin sonuçta Bakanlar Kurulu tarafından karara bağlanması gerekecek. Lübnan Donanması'nın güçlendirilmesi ulusal kaynaklarımızı petrolden ve gazdan korumada önemli bir rol oynayacak.”

Hariri açıklamalarına şöyle devam etti: "Bu uluslararası toplumun desteği olmadan yapılamaz. BMGK’nin 1701 sayılı kararının ilgili tüm hükümlerini tam olarak uygulamanın zamanı gelmiştir. Lübnan silahlı kuvvetlerini ve deniz kuvvetlerini azar azar güçlendirmek için UNIFIL'in tam kapasite çalışmasını sağlamak için hepimiz birlikte çalışmalıyız.”


Editörün Seçimi

Multimedya