Hamaney: İngiltere’nin İran petrol tankerini alıkoymasına karşılık vereceğiz

Hamaney: İngiltere’nin İran petrol tankerini alıkoymasına karşılık vereceğiz

Salı, 16 Temmuz, 2019 - 13:30
İngiltere’nin Cebelitarık Boğazı’nda Grace 1 isimli alıkoydukları İran’a ait petrol tankeri (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat

İran Dini Lideri Ali Hamaney bugün yaptığı açıklamada, İngiltere’nin Cebelitarık’taki İran petrol tankerini “alıkoyma korsanlığına” karşılık vereceklerini söyledi.

Hamaney konuya ilişkin yaptığı ve bir televizyon kanalından yayınlanan açıklamasında, “İngiltere deniz korsanlığı yapıyor ve gemimizi çalıyor. Buna yasal kılıf uyduruyorlar. İran ve bu rejime inananlar, yeri ve zamanı geldiğinde İngiltere’ye uygun cevabı vereceklerdir” ifadelerini kullandı.

İran, alıkonulan petrol tankerlerinin derhal serbest bırakılması için İngiltere’ye çağrıda bulunurken, Londra, petrol tankerlerinin Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını ihlal ederek Suriye’ye petrol taşıdığını açıkladı.

İngiliz Deniz Kuvvetleri bu ayın başlarında Cebelitarık Boğazı’nda bulunan Grace 1 isimli petrol tankerini AB yaptırımlarını ihlal ettiği ve Suriye’ye ham petrol taşıdığı gerekçesiyle el koydu. İran, petrol tankerinin Suriye’ye doğru yol aldığı iddiasını reddederken, geminin biran önce serbest bırakılmasını talep ediyor.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Musevi, İngiltere’yi ABD baskısı ile İran petrol tankerine alıkoymakla suçladı. Musevi açıklamasında, bu tür yasa dışı faaliyetlerin Körfez’deki gerilimi arttırabileceğine dikkat çekti.

İran’a ait petrol tankerine el konulması olayı, son zamanlarda Körfez’de petrol tankerlerine yapılan saldırı ve geçtiğimiz ay İran Devrim Muhafızları tarafından ABD’ye ait bir insansız hava aracının (İHA) düşürülmesi ile artan Tahran ve Washington gerginliğinin üzerine denk geldi.

Washington yönetimi, Tahran’ın bölge ve uluslararası topluma verdiği yıkımla mücadele etmek için bölgeye ilave birlikler yolladı.


Editörün Seçimi

Multimedya