Rapor: Assange, Ekvador Büyükelçiliği’nde ABD seçimlerine müdahale etti

Rapor: Assange, Ekvador Büyükelçiliği’nde ABD seçimlerine müdahale etti

Salı, 16 Temmuz, 2019 - 15:30
Julian Assange, Londra’da bulunan Ekvador Büyükelçiliğinde (AP)
Londra/Şarku’l Avsat

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın Londra’daki Ekvador Büyükelçiliğine sığındığı dönemde 2016 yılındaki ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği aktarıldı.

CNN tarafından yayınlanan bir raporda, WikiLeaks kurucusunun büyükelçilik içerisinde yapılan toplantılar sırasında Ruslarla işbirliği içerisinde olduğu iddia edildi.

Ekvador hükümeti tarafından kiralanan özel İspanyol güvenlik şirketi olan UC Global, yüzlerce sayfa gözetim ve ziyaretçi kaydı elde etti.

Özel Yetkili Savcı Robert Mueller tarafından doğrulandığı iddia edilen bilgilerde, WikiLeaks’ın kurucusu olan Assange’ın Rusların 2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahale etmesine yardım ettiği iddiası yer alıyor.

Raporda, Assange’ın Ruslarla görüştüğü ve ciddi sızıntılar yaptığı öne sürülüyor. Assange’ın ayrıca büyük şifreli dosyaları Ruslara aktarmaya yardımcı olduğu iddialar arasında yer alıyor.

Güvenlik kayıtları, Assange’ın bazı dosyaları doğrudan elçilikten yönetebildiğini ortaya koydu.

ABD Başkanlık seçimlerinin ardından güvenlik şirketleri, Assange’ın Rus istihbarat yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdiğine dair güçlü bir delilin olmadığını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya