Londra'dan Hamaney'e yanıt: Körfez’de gerilimin artması kimsenin yararına değil

Londra'dan Hamaney'e yanıt: Körfez’de gerilimin artması kimsenin yararına değil

Çarşamba, 17 Temmuz, 2019 - 08:00
İngiltere Başbakanı Theresa May (EPA)
Londra/Şarku'l Avsat

İngiltere Başbakanı Theresa May’in Sözcüsü tarafından dün yapılan açıklamada, Körfez bölgesinde İran ve Batılı ülkeler arasında yaşanan gerilimin kimseye yararı olmadığı vurgulandı. İran bir süre önce yaptığı açıklamalarda petrol gemisinin alıkonulmasına karşılık verileceği tehdidinde bulunmuştu.

Sözcü açıklamasında “Tutumumuz sabittir. Körfez’de gerilime neden olmanın hiç kimseye faydası yok. Bunu İranlılara da defalarca bildirdik” dedi.

May’in Sözcüsü, İngiltere’nin Körfez’e üçüncü bir yardım gemisi gönderip göndermeyeceği sorusuna “Bölgede sürekli bir varlığa sahibiz” diye yanıt verdi.

İran Dini Lideri Ali Hamaney, İngiltere’nin Cebelitarık’ta ‘Grace 1’ adlı İran petrol tankerini alıkoymasının korsanlık olduğunu söyleyerek gerekli karşılığı vereceklerini belirtmişti.

İran'ın süper güçlerle yaptığı nükleer anlaşmadan geçen yıl çekilen ABD, İran’a yeniden ağır yaptırımlar uygulamıştı.

İran, geçen hafta anlaşmada öngörülen yüzde 3.67’den daha yüksek miktarda uranyum zenginleştirdiğini duyurmuştu. Tahran yönetimi ayrıca zenginleştirilmiş uranyum rezervleri için 300 kilogramlık üretim kotasını da aştığını bildirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya